Menu kategorii
 • Welcome, czyli przywitanie z Windows Vista

  Welcome, czyli przywitanie z Windows Vista

   Dawid Długosz
  Dawid Długosz
  00:00
  01.04.2007
  9758 wyświetleń

  Moduł ten standardowo przywita nas podczas pierwszego uruchomienia systemu, po przeprowadzonej instalacji. O tym, czy System Windows - Zapraszamy! będzie pojawiał się podczas kolejnych uruchomień Windows Vista, zależy od użytkownika. Na dole okna znajduje się opcja Włącz przy uruchamianiu systemu (Run at startup), z dodatkową informacją, że może być odnaleziony przez użytkownika w Panel sterowania/System i konserwacja (Control Panel/System and Maintenance). Jeśli nie chcemy, aby moduł ten uruchamiał się przy każdym logowaniu, wystarczy że odznaczymy tę opcję.

  Centrum powitalne zostało standardowo podzielone na dwie części. U góry znajdziemy informacje związane z wybranym zadaniem. Dolna część natomiast została wypełniona ikonami, odpowiadającymi za poszczególne opcje, które zostały pogrupowane w dwóch kategoriach. Pierwszą z nich jest Rozpocznij pracę z systemem Windows (Get started with Vista), składająca się z kilkunastu elementów, zależnie od zainstalowanej wersji Windows Vista. Drugą jest Oferty firmy Microsoft (Offers from Microsoft), gdzie skupione zostały linki do programów rodem z Redmond. Jak wiadomo Microsoft został ukarany za stosowanie praktyk monopolistycznych, stąd ta opcja. Teraz my, użytkownicy, sami możemy zdecydować, czy potrzebujemy tych dodatków, których zabrakło standardowo w systemie.

  Startujemy z Windows.

  Przy pierwszym starcie systemu, tak jak już wspominaliśmy, pojawia się moduł System Windows - Zapraszamy!. Spójrzmy jakie informacje wyświetla zadanie Wyświetl szczegóły komputera (View computer details). W górnym, lewym rogu jest umieszczona nazwa zalogowanego użytkownika. Poniżej odczytamy jaką wersję systemu posiadamy oraz podstawowe dane na temat sprzętu. Widzimy tutaj nazwę procesora, ilość pamięci operacyjnej RAM, model karty graficznej, a także nazwę komputera. Z prawej strony wyświetlona została kontrolka Pokaż więcej szczegółów (Show more details). Po jej kliknięciu zostaniemy przeniesieni do modułu System, który znajduje się w Panel sterowania/System i konserwacja (Control Panel/System and Maintenance). Odnajdziemy tutaj jeszcze więcej danych na temat systemu i sprzętu. Między innymi dowiemy się jaką ocenę wystawiła Vista komputerowi poprzez Indeks wydajności systemu Windows (Windows Experience Index) oraz będziemy mogli wykonać aktywację systemu. Następna ikona prezentuje Transferuj pliki i ustawienia (Transfer files and settings). Moduł ten odpowiada za transfer plików i ustawień ze starego komputera na nowy. Dzięki niemu w łatwy sposób przeniesiemy konto oraz dokumenty po instalacji Windows Vista. Kolejna kontrolka Dodaj nowych użytkowników (Add new user) pozwoli dostać się do modułu zarządzania kontami i ustawień bezpieczeństwa. W prosty sposób dodamy nowego użytkownika komputera, a także ustalimy zasady dotyczące kontroli rodzicielskiej. Połącz z Internetem (Connect to the Internet) otworzy kreator, który ułatwi podłączenie komputera do globalnej sieci. Natomiast Dodatki systemu Windows Ultimate (Windows Ultimate Extras) występuje w najpełniejszej wersji Vista, czyli Ultimate. Pozwoli w przyszłości pobierać dodatki do oryginalnego systemu, przeznaczone tylko dla tej edycji Windows. Kolejną i zarazem bardzo ciekawą opcją w System Windows - Zapraszamy! jest Co nowego w systemie Windows Vista (What's new in Windows Vista). Po kliknięciu Zobacz więcej nowych funkcji (See more new features) otworzy się sekcja Pomoc i obsługa techniczna systemu Windows (Windows Help and Support), gdzie będziemy mogli poczytać o nowych możliwościach i elementach w systemie. Możemy również obejrzeć krótkie filmy demo, prezentujące wybrane opcje. Po kliknięciu Personalizuj system Windows (Personalize Windows) zostaniemy przeniesieni do modułu Personalizacja (Personalization), w którym to dostosujemy wygląd systemu według potrzeb i gustu. Zmienimy kompozycję pulpitu oraz ustawimy nową tapetę. Zarejestruj system Windows w trybie online (Register Windows online) przeniesie nas na witrynę, gdzie dokonamy rejestracji posiadanej kopii Vista.

  Opcja Windows Media Center występuje w edycjach Home Premium i Ultimate systemu. Po kliknięciu kontrolki Konfigurowanie programu (Set up), zostanie otwarty kreator, który pozwoli dostosować ten składnik. Szybko zmienimy ustawienia dotyczące obrazu, dźwięku, oraz TV. Element Podstawy systemu Windows (Windows Basic) jest przeznaczony dla początkujących użytkowników. Jest to zbiór porad i samouczków, dzięki którym osoba będąca zupełnym laikiem, szybko nauczy się wykorzystywać komputer do najprostszych zadań, takich jak przeglądanie Internetu, lub wysyłanie e-maili. Centrum ułatwień dostępu (Ease of Access Center) to znany już moduł z Windows XP. Pozwolą one na zastosowanie takich elementów systemu jak wysoki kontrast, czy użycie klawiatury ekranowej. Moduł ten może okazać się niezastąpiony przy personalizacji pod kątem pracy przy udziale osób niepełnosprawnych. Centrum kopii zapasowych i przywracania (Back Up and Restore Center) pozwoli prosto i szybko wykonać kopię zapasową systemu, lub plików i folderów, a także umożliwi ich przywrócenie. Windows Vista - pokazy (Windows Vista Demos) zawiera krótkie filmy obrazujące podstawowe czynności, jakie możemy wykonywać na komputerze, a także omówienie głównych elementów systemu. Ostatnia kontrolka, czyli Panel sterowania (Control Panel), przeniesie nas do panelu sterowania, czyli centrum wszystkich ustawień systemu.

  ...a jeśli czegoś brakuje.

  Windows Vista jest bogato wyposażonym systemem, nawet w podstawowych edycjach. Znajdziemy tutaj odtwarzacz multimedialny Windows Media Player 11, czy program do obsługi poczty elektronicznej Poczta systemu Windows (Windows Mail), a także wiele innych składników, które przydadzą się bardziej, lub mniej. Jednakże nie wszystko co niezbędne, odnajdziemy w Windows. Brak np. pakietu typu Internet Security. Druga sekcja System Windows - Zapraszamy! właśnie ma za zadanie przybliżyć użytkownika z ofertą koncernu z Redmond. Na Oferty firmy Microsoft składa się zestaw hiperłączy, które przekierowywują na odpowiednie witryny. Uzyskaj informacje o usłudze Windows Live w trybie online (Go online to learn about Windows Live) przenosi na stronę poświęconą usługom z rodziny Live. Możemy dowiedzieć się tutaj o szczegółach dotyczących tej oferty, a także zapisać się do tej niej przy użyciu konta Live ID. Łącze Wyszukaj za pomocą usługi Windows Live w trybie online (Download Windows Live Toolbar) pozwoli na skorzystanie z wyszukiwarki Live. Dzięki niemu będziemy mogli łatwo wyszukiwać pliki i foldery oraz uzyskamy łatwy i szybki dostęp do informacji Windows Live. Kontrolka Pomóż chronić komputer za pomocą usługi Windows Live (Sign up online for Windows Live OneCare) umożliwi zainstalowanie pakietu ochronnego, który zwiększy bezpieczeństwo użytkowania komputera, chroniąc system operacyjny przed najnowszymi zagrożeniami z Internetu. Natomiast Przejdź do witryny Windows Marketplace w trybie online (Go online to Windows Marketplace) otwiera witrynę będącą e-sklepem, poświęconą oprogramowaniu współpracującemu z Windows. Z kolei Łącz się za pomocą usługi Windows Live w trybie online umożliwia pobranie programu do obsługi e-mail i grup dyskusyjnych, który zastąpi wbudowanego w system klienta pocztowego, a także pozwala na instalację komunikatora internetowego, który jednakże nie jest w naszym kraju zbyt popularny. Ostatnia kontrolka, czyli Zapisz się w trybie online, aby uzyskać pomoc techniczą (Sign up online for technical support), przenosi użytkownika na witrynę pomocy technicznej, na której znajdziemy bardzo dużo ciekawych artykułów, informacji i webcastów poświęconych produktom firmy Microsoft.

  System Windows - Zapraszamy! wydaje się być trafionym pomysłem. Zgromadzenie takiej ilości opcji w jednym miejscu z pewnością cieszy. Moduł ten docenią na pewno mniej doświadczeni użytkownicy komputerów. Ten element systemu został dobrze przemyślany i zaprojektowany tak, aby każdy mógł odnaleźć się szybko w gąszczu ustawień Windows Vista. Razi jednakże, zbyt natarczywe ze strony Microsoft'u, promowanie usług z serii Live. Na szczęście tym razem użytkownicy mają wpływ na zbiór dodatków, które mogą sami pobrać i zainstalować.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Dostosowywanie środowiska