Wczorajsza aktualizacja zbiorcza Windows 10 może wywoływać BSOD

Wczorajsza aktualizacja zbiorcza Windows 10 może wywoływać BSOD

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:13
11.10.2017
0 komentarzy
2557 wyświetleń

W dniu wczorajszym mieliśmy październikowy Patch Tuesday, czyli drugi wtorek miesiąca, w którym Microsoft tradycyjnie wypuszcza aktualizacje zbiorcze dla swoich wspieranych systemów. Aktualizacja 15063.674 dla Creators Update oprócz blisko 25 poprawek i wielu aktualizacji bezpieczeństwa wniosła ze sobą własne problemy. Okazuje się, że mogą one być dużo poważniejsze, niż wskazywał opis na liście zmian.

W aktualizacji zbiorczej 15063.674 odnotowano dwa znane błędy/problemy. Pierwszy dotyczy języków czeskiego i arabskiego w Microsoft Edge i innych aplikacjach - jest to problem dziedziczony przez wiele ostatnich aktualizacji i nie ma większego znaczenia. Drugi problem dotyczy systemów z włączonym USB Type-C Connector System Software Interface (UCSI), które mogą doświadczać niebieskich ekranów z błędami (BSOD) lub czarnego ekranu po zainicjowaniu wyłączenia komputera. Wydawać by się mogło, że sprawa jest jasna - jeśli nasza maszyna wyposażona jest w złącze USB najnowszego typu, możemy doświadczyć problemów. Niestety, doświadczyli ich również użytkownicy pozbawieni USB Type-C.

INACCESSIBLE BOOT DEVICE

Raporty o problemach z trefną aktualizacją zaczęły się wczoraj pojawiać na forum Microsoft Answers i na portalu Reddit. Często powtarzający się scenariusz dotyczy niebieskiego ekranu śmierci (BSOD) z komunikatem błędu INACCESSIBLE BOOT DEVICE. Zgłaszano też, że w trakcie aktualizowania systemu zużycie zasobów dysku twardego wzrastało do 100%, przez co proces trwał ponad godzinę. Niektórzy pisali też, że proces zatrzymywał się na 22% lub 23%.

Jak na razie przyczyna problemów nie jest znana. Niektórzy wskazują, że mogą być to konsekwencje wspomnianego problemu z USB Type-C Connector System Software Interface (UCSI), jednak BSODy pojawiają się też na maszynach bez tego złącza. Microsoft zapewne w najbliższym czasie odniesie się do tej kwestii. Tymczasem pozostaje ona bez odpowiedzi.

Aktualizacja 23:29: wygląda na to, że problem dotyczy tylko użytkowników korzystających z WSUS. Tymczasowe rozwiązanie znalazło się na portalu Reddit.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/windows-10-mandatory-october-kb4041676-update-is-causing-machines-to-bsod

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor