W zeszłym roku Microsoft zgłosił 587 podatności w swoim oprogramowaniu

W zeszłym roku Microsoft zgłosił 587 podatności w swoim oprogramowaniu

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:20
20.02.2018
2 komentarze
979 wyświetleń

Systemy i produktu Microsoftu są od lat ulubionym celem cyberprzestępców głównie ze względu na możliwość dotarcia do ogromnej rzeszy użytkowników. By jednak mogło dojść do ataku, musi zawieść któryś czynnik - oprogramowanie chroniące, człowiek albo podatność w oprogramowaniu. A tych w produktach Microsoftu jest sporo. W samym tylko roku 2017 firma zgłosiła ich 587, czyli najwięcej od co najmniej czterech lat.

Microsoft Vulnerabilities Report 2017

O liczbie zgłoszonych podatności dowiadujemy się z piątego już, dorocznego raportu Microsoft Vulnerabilities Report autorstwa Avecto. Wynika z niego, że w chwili obecnej istnieje 685 znanych podatności w oprogramowaniu Microsoft, z czego 587 zostało zgłoszonych w zeszłym roku. Luki w zabezpieczeniach występują w systemach Windows Vista, 7, RT, 8/8.1 i 10, a także w konkretnych produktach. 46% wzrost ich liczby (w stosunku do 2013 roku) to przede wszystkim zasługa Microsoft Edge, znajdującego się w gronie najmłodszych, a więc również najmniej dopracowanych pod względem bezpieczeństwa kodu produktów Microsoftu.

Microsoft Vulnerabilities Report 2017

Wzrosła ponadto liczba wykrywanych/istniejących podatności w Microsoft Office. Jak widać na wykresie powyżej, w zeszłym roku było ich o 89% więcej, niż 4 lata wcześniej. Jeśli zaś zestawimy wszystkie doniesienia, okazuje się, że 2017 był rokiem, w którym zgłoszono najwięcej podatności. Jeśli trend zostanie utrzymany (a wiele na to wskazuje), to oprogramowanie Giganta z Redmond będzie musiało być łatane dużo częściej. Wydaje się to jednak nieuniknione. Zarówno system Windows, jak i pakiet Office stają się coraz bardziej złożone, a nowe funkcje dodawane są z miesiąca na miesiąc.

Szansa na podatność wydaje się rosnąć wprost proporcjonalnie do złożoności kodu, a kod produktów Microsoftu jest stale aktualizowany. Czy to oznacza, że powinniśmy bardziej niż zwykle obawiać się ataku? Nie do końca, przynajmniej jeśli podatności są szybko i sukcesywnie łatane. Z tym jednak bywa różnie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://windowsreport.com/microsoft-software-vulnerabilities/

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo

Komentarze

  • terminator 15:21 21.02.2018

    systemy komputerowe to oprogramowanie z błędami popełnianymi od początku tworzenia systemów przez programistów, systemy komputerowe nie spełniają wymagań użytkowników komputerowych bo politycy, korporacje, banki chcą pieniędzy i władzy dlatego nikt nie interesuje się czego potrzebują zwykłe ludzie, zwykłe ludzie na całej ziemi żyją jak nieświadome dojne krowy jedzące siano wiedzą tyle ile zjedzą jest tak żeby było łatwo rządzić ociemniałymi ludźmi, jeżeli ludzie zaczynają buntować się to najłatwiej doprowadzić do wojny światowej żeby nie było odpowiedzialnych za bałagan światowy, zaczynając wszystko od początku

  • Krzysztof Sulikowski 17:07 21.02.2018

    Systemy operacyjne nie są w stanie spełnić wszystkich wymagań użytkowników, ale jest na tym polu coraz lepiej. A jeśli chodzi o zainteresowanie tym, czego potrzebują użytkownicy, to Windows Insider Program i to, jaki ma wpływ na kształt systemu, jest tego najlepszym wyrazem.

Skomentuj

Autor