W ostatnim kwartale sprzedano mniej niż 1 mln Lumii

W ostatnim kwartale sprzedano mniej niż 1 mln Lumii

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
02:50
27.01.2017
0 komentarzy
1722 wyświetlenia

Microsoft w swoim raporcie finansowym z drugiego kwartału roku fiskalnego 2017 (3 ostatnich miesięcy roku kalendarzowego 2016) chwalił się przede wszystkim rosnącymi przychodami z tytułu Azure, Office 365, Windows OEM, a nawet LinkedIn. Choć firma zarobiła więcej, niż spodziewali się analitycy, niektóre działy przynoszą katastrofalnie niskie zyski. Nie jest chyba specjalnym zaskoczeniem, że mowa o Lumii.

Choć informacja znalazła się gdzieś na szarym końcu raportu, dla nas jest równie interesująca, jak pozostałe. Oprócz wyników Q2 FY17 Microsoft opublikował dziś formularz 10-Q dla SEC. Z dokumentu dowiadujemy się, że "dochody z telefonów zmalały o 878 milionów lub 81% [year-over-year] poprzez ilościową redukcję sprzedanych telefonów". W raporcie Q2 FY15 firma podała, że zarobiła na telefonach 2,284 mld USD, a rok później już tylko 1,08 mld. Nietrudno wyliczyć, że po odjęciu 878 mln zyski z ostatniego kwartału to już ledwie 202 mln USD. Z kwartału na kwartał przychody zmalały o jedną trzecią - w Q1 FY17/Q3 CY16 wynosiły one blisko 300 mln USD.

Dane te nie są bynajmniej zaskakujące. Microsoft tłumaczył dziś, że "Zgodnie z oczekiwaniami nasza zmiana strategii [wobec] telefonów poskutkowała redukcją sprzedanych jednostek i związanymi z tym kosztami w roku fiskalnym 2016. Spodziewamy się, że ów trend będzie kontynuowany w roku fiskalnym 2017". W tym momencie trudno o dokładną liczbę sprzedanych Lumii, jednak pewne wyliczenia mówią, że sprzedanych zostało nie więcej, niż 1 mln egzemplarzy. Microsoft, nie wypuszczając od przeszło roku żadnego nowego smartfona, sprzętową pałeczkę przekazał partnerom, takim jak HP czy Alcatel. Statystyki są jednak bezlitosne. Z badań AdDuplex wynika na przykład, że Windows Phone może już mieć mniej, niż 0,5% udziałów na rynku mobilnym.

Przy tak słabych wynikach Microsoft utrzymuje, że dokładnie tego się spodziewał. Firma już oficjalnie wycofała się z mobilnego biznesu sprzętowego, by powrócić na rynek z - jak określa to Satya Nadella - przełomowym produktem, na nowo definiującym kategorię mobilną. Takim przełomem będzie najprawdopodobniej Surface Phone, pierwszy lub jeden z pierwszych smartfonów zdolnych uruchamiać pełną pulpitową wersję Windows 10 i aplikacje Win32 na układzie ARM.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-q2-fy17-earnings-phone-revenue-down-81-possibly-less-than-1-million-lumias-sold/

Polecamy również w kategorii Lumia

Komentarze

Skomentuj

Autor