W minionym kwartale Microsoft sprzedał 1,2 mln smartfonów Lumia

W minionym kwartale Microsoft sprzedał 1,2 mln smartfonów Lumia

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:15
29.07.2016
0 komentarzy
1946 wyświetleń

W zeszłym tygodniu Microsoft opublikował raport finansowy z czwartego kwartału roku fiskalnego 2016 (Q4 FY2016). Firma zanotowała spore zyski z tytułu Office, chmury, Surface czy Xbox Live. Najgorzej w podsumowaniu wyszedł biznes mobilny, z którego zyski zmalały aż o 71% w perspektywie rocznej. Choć początkowo firma nie ujawniła, ile sprzedała ostatnio smartfonów Lumia, liczbę tę można łatwo wyliczyć z innego raportu.

Najnowsze wyniki sprzedaży pojawiły się w dokumencie o nazwie 10-K. Jest to sprawozdanie dla amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd - United States Securities and Exchange Commission. Z dokumentu wynika, że w bieżącym roku fiskalnym Microsoft sprzedał w sumie 13,8 mln smartfonów Lumia. Skąd wiadomo, jaka część przypada na miniony kwartał? Wystarczy odjąć od całości podane wcześniej sumy:

  • Q1 FY2016: 5,8 mln
  • Q2 FY2016: 4,5 mln
  • Q3 FY2016: 2,3 mln

Nietrudno obliczyć, że z kwartału na kwartał sprzedaż Lumii zmniejszyła się o prawie 50%. Wynik jest niepokojący, niemniej jednak nie stanowi specjalnego zaskoczenia. Microsoft nie dba szczególnie o promocję, różnorodność urządzeń czy dotarcie do przeciętnego klienta. Gdy lwia część nowych urządzeń z Windows 10 Mobile to propozycje raczej dla biznesu, najczęściej używanym smartfonem z Windows Phone wciąż pozostaje niskobudżetowa Lumia 520. Oczywiście każde kolejne wydanie flagowca wiąże się z imponującymi funkcjami (jak choćby Continuum) i specyfikacją techniczną, jednak nie tym przecież można zaskarbić serca konsumentów. Jak wskazują liczne badania, większość klientów poszukuje tanich rozwiązań, oferujących podstawowe funkcjonalności smartfona. Tego niestety brak w bieżącej ofercie Microsoft, nie licząc... klasycznych telefonów.


Lumia 520 aż prosi się o następcę z Windows 10 Mobile

Podczas gdy nowe egzemplarze z rodziny Lumia stają się coraz potężniejsze i droższe, prawdziwy renesans przeżywają niedrogie feature phone'y. Świadczą o tym liczby - w porównaniu do 13,8 mln smartfonów Microsoft sprzedał w FY2016 aż 75,5 milionów klasycznych telefonów. Ubiegły rok fiskalny wyglądał w zasadzie podobnie - 36,8 mln Lumii nie mogło się równać ze 126,8 mln niedrogich "słuchawek".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-sold-just-12-million-lumia-windows-phones-last-quarter

Polecamy również w kategorii Lumia

Komentarze

Skomentuj

Autor