Volkswagen wykorzystuje HoloLens w projektowaniu samochodów

Volkswagen wykorzystuje HoloLens w projektowaniu samochodów

Autor: Damian Lisak

Opublikowano: 4/3/2017, 10:20 AM

Liczba odsłon: 2262

HoloLens znajduje wykorzystanie w wielu branżach, na wielu płaszczyznach. Zaledwie tydzień temu pisaliśmy o dopisaniu do listy zastosowań branżę kontroli ruchu lotniczego, a do tej listy dołączyła już kolejna firma. Prócz Volvo, do grona gigantów branży motoryzacyjnej dołączyła firma Volkswagen.

Niemiecki koncern będący producentem popularnych Golfów czy Passatów także postanowił skorzystać z możliwości oferowanych przez gogle Microsoftu. Celem współpracy jest wykorzystanie HoloLens w projektowaniu wyglądu przyszłych samochodów przez Volkswagen Virtual Engineering Lab. Inżynierowie niemieckiego koncernu za pomocą urządzenia Microsoftu generują trójwymiarowy model pojazdu, który mogą skalować, zmieniać wygląd kół, kolor lakieru, a także zmieniać elementy nadwozia za pomocą gestu i komend głosowych. Krótko mówiąc, mogą w prosty i szybki sposób dostosować wygląd wirtualnego pojazdu. Wg inżyniera informatyki, Franka Ostermanna, rozwiązanie to zostało już wdrożone w sześciu laboratoriach prowadzonych w Volskawgen Group IT. Ponadto planowane jest przeniesienie tego rozwiązania z prostych prac kosmetycznych na obszar bardziej zaawansowanych prac inżynierskich. Wykorzystanie HoloLens umożliwia także efektywną komunikację pomiędzy oddziałami znajdującymi się w różnych krajach.

HoloLens i Volkswagen

Teraz inżynierowie nie muszą nosić ze sobą stosów dokumentów i projektów, aby móc dokładnie zweryfikować informacje na temat konkretnych części pojazdu, ani niczego w nim zmieniać, aby sprawdzić różne warianty wyglądu czy specyfikacji technicznych. Dobrze zaprojektowany trójwymiarowy model z odpowiednimi opcjami, baza części oraz dokumentacja przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości może pomóc i przyspieszyć wiele etapów produkcji, ponieważ inżynier będzie miał masę informacji pod ręką. Ponadto, dodając do modelu odpowiednio odwzorowane działanie fizyki, można przeprowadzać testy zachowania pojazdu, dostosować jego budowę, aby była bardziej aerodynamiczna, itp. Można by rzec, że pomału dochodzimy do etapu rozwoju, gdzie jedyną barierą przed nowymi możliwościami jest nasza wyobraźnia.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia