Visual Studio przyjaznym środowiskiem dla niewidomych

Visual Studio przyjaznym środowiskiem dla niewidomych

Autor: Damian Lisak

Opublikowano: 5/18/2017, 8:51 AM

Liczba odsłon: 1806

Zawód programisty to niewątpliwie trudna profesja, który cechują zarówno wysokie zarobki, jak i mnogość ofert zatrudnienia na rynku, wynikające z ogromnego zapotrzebowania na specjalistów tej branży. Oczywistym jest, że praca ta ściśle wiąże się z działaniem przy użyciu monitora, co jednak, gdy naprzeciw pasji stoi poważna wada wzroku, czy też niewidomość? Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest Visual Studio, które zostało w pełni dostosowane do wykorzystania przez tę grupę osób.

Microsoft Visual Studio to zintegrowane środowisko programistyczne, które umożliwia deweloperom tworzenie aplikacji przeznaczonych na wiele platform. Jedną z cech, która wyróżnia to środowisko ponad inne, jest fakt, iż zostało ono dostosowane do pracy w ten sposób, aby osoby niewidome również swobodnie mogły z niego korzystać. Przykładem tego rozwiązania jest wystąpienie Saqib Shaikh na konferencji prasowej Build 2017, który przedstawił, jak wygląda jego praca programisty z wykorzystaniem Visual Studio. Kluczową rolę odgrywa tutaj zaimplementowany, w pełni dostosowany do tego środowiska narrator, który odczytuje zawartość aplikacji. Cechuje go m.in. komunikowanie zaznaczonej przez programistę treści, linijki kodu, czy nawet wpisywanych pojedynczo znaków. Ponadto, możliwa jest zmiana prędkości czytania, co umożliwia zwiększenie efektywności pracy. Sam interfejs aplikacji jest tak dostosowany, aby deweloperzy mogli się po nim poruszać za pomocą samej klawiatury.

Mimo iż z pozoru takie rozwiązanie wydaje się być trudnym, okazuje się wcale takim nie być, czego dowiódł Saqib. Jak sam zaznaczył, jest to kwestia systematycznych ćwiczeń i praktyki w wykorzystaniu Visual Studio, co owocuje efektywną i wygodną pracą podczas programowania. Dzięki rozwiązaniu zaimplementowanemu przez Microsoft do Visual Studio, do grona programistów może dołączyć nowa grupa użytkowników (niewidomych), co jeszcze do niedawna można było uważać za niemożliwe.