Użytkownicy Windowsa się starzeją? Zdaniem niektórych deweloperów tak.

Użytkownicy Windowsa się starzeją? Zdaniem niektórych deweloperów tak.

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
10:46
12.03.2018
8 komentarzy
1004 wyświetlenia

Mniej więcej od połowy lat 90 komputery osobiste zaczęły trafiać do domów większości polskich rodzin, podobnie było zresztą na całym świecie. W tym okresie Windows stał się synonimem systemu komputerowego. Teoretycznie każdy, kto korzystał z komputera, korzystał z Windowsa. Oczywiście nie każdy i nie wszędzie - wyjątkiem były komputery Apple, które jednak w Polsce były wtedy rzadkością. No i został jeszcze poczciwy pingwin, ale jak wiadomo - każdy rok to rok Linuksa, więc tę kwestię przemilczmy.

Windows, wiek użytkowników

Jednakże technologia idzie naprzód i w pierwszej ćwiartce XXI wieku jej rozwój znacząco przyspieszył, a teraz przed szereg wychodzą technologie mobilne. Parę lat temu boom na tablety, a teraz kurczące się ramki, rosnące ekrany i mocniejsze procesory telefonów mają wpływ na wygląd całego rynku nowych technologii. Widać to najwyraźniej, gdy weźmiemy pod uwagę wiek jej użytkowników. Najmłodsi z nich są idealnym wyznacznikiem trendów i mody. To, z czego korzystają osoby w wieku mniej więcej 10-25 lat, jest obecnie najbardziej popularne. Wraz z wiekiem użytkownicy stają się coraz bardziej konserwatywni. Dlatego też, biorąc pod uwagę wspomnianą na początku ekspansję tabletów i telefonów, łatwo zauważalny jest pewien fakt.

Chronotron Microsoft Store, wiek użytkowników

Jeden z deweloperów aplikacji znajdujących się w Microsoft Store zauważył niepokojące statystki wskazujące na wysoki wiek użytkowników jego aplikacji. Swoje obawy przedstawił on na łamach MSpoweruser. Jego aplikacja - Chronotron - jest ukierunkowana raczej na młodszą rzeszę użytkowników, tymczasem statystyki wskazują na dominację przedziału wiekowego 50+. Wniosek był następujący - użytkownicy Microsoft Store są starzy. Pomijając słuszność rzutowania popularności jednej, konkretnej aplikacji na całość sklepu, w tym przypadku wskazać można na inne, bardziej oczywiste powody takiego stanu rzeczy. Po pierwsze aplikacja ta kosztuje prawie 25 funtów, co nie jest małą kwotą i zamyka dostęp do aplikacji dla młodszych, często niesamodzielnych finansowo ludzi. Po drugie jest to dość wąsko ukierunkowana aplikacja przeznaczona dla muzyków.

Universal Windows Platform

Jednakże analizując ten temat szerzej - problem starzejącego się grona użytkowników może być faktycznie obecny w systemie Windows. Problem ten można uzasadnić właśnie rozwojem technologii mobilnych. Młodzi ludzie najwięcej czasu spędzają między innymi na portalach społecznościowych, takich jak Instagram i Facebook. Do konsumowania tego typu treści nie jest konieczny duży komputer z pełnym systemem operacyjnym. Wręcz przeciwnie, idealnym narzędziem do tego jest telefon i tablet. Dlatego też Windows, Linux i macOS muszą po woli ustępować miejsca Androidowi i iOS. Według statcounter obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym jest właśnie Android, a na drugim miejscu znajduje się Windows. Nie jest to jednak problem, tylko naturalna ewolucja technologii. Zresztą nawet starsze osoby obecnie sięgają znacznie częściej po prostsze w obsłudze tablety i smartfony niż po komputer PC. Deweloperzy powinni mieć to na uwadze i projektować swoje aplikacje w taki sposób, aby były one obsługiwane na wielu platformach. Microsoft już od dawna jest świadom tego stanu rzeczy, czego efektem jest standard UWP - Universal Windows Platform. Jedna platforma programowa dla wielu urządzeń to coś, co nas czeka już w niedalekiej przyszłości. Nadchodzący wkrótce Surface Phone powinien nieźle zamieszać w tej kwestii.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/developer-frets-about-aging-windows-users/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

 • Mizman 12:07 12.03.2018

  Uważam że Microsoft zrobił błąd porzucając Windows Mobile. Stracił i tak niedużą ilość użytkowników. Deweloperzy przestali tworzyć aplikację. Zrobiła się luka. Nawet Surface Phone w tej chwili może nie namieszać. Bo niby z czym? Jakie aplikacje będą na ten telefon? Jeszcze rok temu trochę było, a teraz... Wszyscy się wycofali. Microsoft powinien nadal bardzo promować Windows 10 Mobile obiecując wszystkim przesiadkę w najbliższym czasie na pełnego Windowsa w telefonie. Może to by powstrzymało producentów oprogramowania przed rezygnacją i dalsze wspieranie swych aplikacji. A teraz znowu wszystko od zera. Tęsknię za Windowsem na telefonach. Nie lubię Androida do którego mnie zmusił Microsoft... A jak wrócę na Surface Phone, skoro nie będzie na niego aplikacji, których już nikt nie tworzy na mobile? Jeszcze rok temu miałem prawie wszystko co mi trzeba było. Teraz wszyscy się wycofali. Czy kiedyś jeszcze Microsoft będzie cool dla młodych? Za Balmera pod koniec stawał się cool, te reklamy Surface, Lumii itd. Była nadzieja, którą pogrzebał Nadella.... A mogło być tak pięknie. Ten rynek wymaga budowy latami i stałości. Microsoft na to stać. Nigdy nie zrozumiem dlaczego odpuścił mobile. Traci młodych, którzy później w życiu mogą sobie poradzić bez Windowsa...

 • Wojciech Błachno 12:18 12.03.2018

  Powody porzudzenia Windows 10 Mobile to bardzo frapujący temat i na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Coś nie chwiciło, Microsoft inwestowal w projekt więcej niż z niego wyciągał, co przełożyło się na jego zakończenie. Pytanie zasadnicze brzmi - Co nie zagrało? Czemu statystycznie nikt nie chciał Windows 10 Mobile? Bo teoretycznie to miało ogromny potencjał na osięgnięcie sukcesu.

 • zakius 13:07 12.03.2018

  co nie zagrało? księgowi... oni zawsze wymuszają zyski każdego projektu jak najszybciej, a nowy (czy nawet "nowy") system mobilny na rynku już tak zapchanym przez androida potrzebował czasu... oczywiście potrzebowałby go mniej gdyby nie wiele innych błędów jak opóźnienia UWP, wpadka z dotykiem 535, problemy 950(XL), ale jednak mógł spokojnie dalej zyć

 • wojtek 15:19 12.03.2018

  lepiej było rozwijać windows phone. to była dobra baza. windows 10 mobile działa kulawo do dziś, zas windows phone działał dobrze od początku. przypominam ze to windows phone się już prawie przyjął, w10m został zwyczajnie olany przez konsumentów i słusznie. porównajcie sobie działanie obu systemów i az dziw bierze ze w10m jest następca tego pierwszego.

 • WireFox 17:20 12.03.2018

  WP chodził napewno sprawniej, W10M za to moim zdaniem ładniej wygląda... Głównym powodem porzucenia w10m i wp byl brak aplikacji w sklepie. Jest messenger fb ig... Ale nie chodzi to jakos pięknie (importu z ios) a największym bólem dla dzisiejszych dzieciaków to brak snapchata.

 • Mizman 20:49 12.03.2018

  Zakius ma rację. Ten projekt wymagał czasu. Zwrócił by się za kilka lat pewnie. Ale księgowi 😊

 • Mizman 20:50 12.03.2018

  To miała być buźka :-)

 • Amadeusz Labuda 08:38 13.03.2018

  No cóż, taka teraz specyfika prowadzenia biznesu....

Skomentuj

Autor