Użytkownicy Windows 10 Home nie będą mogli wyłączyć Windows Update

Użytkownicy Windows 10 Home nie będą mogli wyłączyć Windows Update

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:25
17.07.2015
1 komentarz
2826 wyświetleń

Przechodząc do modelu Windows as a Service, Microsoft zamierza przyspieszyć rozwój Windows 10. Nie będą to więc duże Update'y co 2-3 lata, ale częste porcje mniejszych aktualizacji. W ramach ostatniego builda 10240, który - jak się nieoficjalnie mówi - jest już finalną wersją RTM, firma opublikowała treść umowy licencyjnej dla końcowych użytkowników (EULA). Mówi ona m. in. o nowym sposobie pozyskiwania aktualizacji przez użytkowników domowych.

W treści umowy znajdziemy następujący fragment:

  "Oprogramowanie co pewien okres sprawdza dostępność aktualizacji dla systemu i aplikacji, [a następnie] pobiera i instaluje je dla ciebie.

  Możesz pozyskiwać aktualizacje jedynie od Microsoft i autoryzowanych źródeł, a Microsoft może wymagać aktualizacji twojego systemu, by dostarczyć ci owe aktualizacje.

  Akceptując tę umowę, zgadzasz się na otrzymywanie tego typu automatycznych aktualizacji bez żadnych dodatkowych powiadomień
  ".

Podczas gdy wcześniejsze wersje Windows posiadały opcję odłożenia aktualizacji na czas nieokreślony i zapewniały szczegółową kontrolę nad tym, które aktualizacje będą pobrane, Windows 10 najprawdopodobniej tego nie zagwarantuje - przynajmniej w przypadku edycji Home. Choć wielu użytkowników i tak pobiera automatycznie wszystkie aktualizacje od Microsoft, w niektórych sytuacjach mogą one doprowadzić do usterek. Czy tym razem uda się uniknąć podobnych scenariuszy? Prawdopodobnie tak. Uczestnicy programu Windows Insider, a zwłaszcza jego szybkiego kręgu wydawniczego (fast ring) pełnią rolę testerów beta. Wszystkie nowe aktualizacje będą więc uprzednio testowane przez zewnętrzną społeczność Insiderów, nim trafią do pozostałych użytkowników Windows 10.

Nieco odmienny scenariusz został przewidziany dla użytkowników Windows 10 Pro. Otrzymają oni możliwość 8-miesięcznego opóźnienia procesu aktualizacji, co jednak będzie skutkowało niemożnością instalacji kolejnych uaktualnień. "Klienci, którzy wybrali program Current Branch for Business, muszą pozyskać aktualizację w ciągu wyznaczonego okresu 8 miesięcy, gdyż w przeciwnym razie nie będą mogli zobaczyć [w Windows Update] ani pozyskać następnych aktualizacji bezpieczeństwa" - mówi Helen Harmetz, Senior Product Manager z Microsoft. Innymi słowy, by pozyskać najświeższe aktualizacje bezpieczeństwa, niezbędne będzie pobranie poprzedzających je aktualizacji. Nie musi się to jednak odbywać regularnie.

Najwięcej kontroli uzyskają użytkownicy objęci programem Long Term Service Branch (LTSB), którzy z zasady aktualizują swój system co 2-3 lata.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/retail-eula-confirms-windows-10-home-users-will-not-be-able-to-opt-out-of-windows-updates

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

 • Paweł 18:43 24.07.2015

  System as service - wyobrażałem sobie niemożność pracy w W10 bez połączenia z internetem. Wygląda na to że jest "po staremu". Uff. Ulżyło mi.

Skomentuj

Autor