Urządzenie wskazujące

Urządzenie wskazujące

 Dawid Długosz
Dawid Długosz
00:00
08.07.2007
6 komentarzy
5137 wyświetleń

Następnym elementem, który dostosujemy według potrzeb i wymagań, będzie konfiguracja urządzenia wskazującego, którym najczęściej jest popularna mysz komputerowa. Klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpicie i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Personalizuj. W nowo otwartym oknie naciskamy łącze Wskaźniki myszy. Uruchomimy w ten sposób moduł, w którym pogrupowane są, w postaci zakładek, różne opcje konfiguracyjne. Zacznijmy od wskaźników. Możemy wybierać spośród wielu schematów, które odnajdziemy rozwijając listę. Gdy chcemy zmienić dany kursor to przejdźmy do sekcji Dostosuj. Wybieramy element do modyfikacji, a następnie naciskamy przycisk Przeglądaj. Wybieramy wskaźnik i zatwierdzamy przez OK. Schematy kursorów, które stworzymy, oczywiście możemy zapisywać. W tym celu klikamy kontrolkę Zapisz jako, wpisujemy nazwę i naciskamy przycisk OK. Dodatkowo możemy wyłączyć cienie pod kursorem. Odznaczamy pole wyboru Włącz cień wskaźnika. Jeśli będziemy chcieli przywrócić kursor domyślny, to zaznaczamy myszą dany element i naciskamy przycisk Użyj domyślnego.

Przechodzimy do kolejnej zakładki - Przyciski. Odnajdziemy tutaj trzy sekcje. Pierwszą z nich jest Konfigurację przycisków. Zaznaczając pole wyboru zamienimy przycisk główny z pomocniczym. Rozwiązanie to dedykowane jest dla osób leworęcznych. Odpowiednim suwakiem możemy zmieniać Szybkość dwukrotnego kliknięcia. Natomiast Blokada Kliknięcia umożliwia podświetlanie oraz przeciąganie elementów na pulpicie bez potrzeby trzymania wciśniętego przycisku myszy. Aby aktywować tą opcję zaznaczamy pole wyboru Włącz funkcję Blokada Kliknięcia. Następnie naciskamy przycisk Ustawienia, aby skonfigurować usługę. Przy pomocy suwaka możemy ustawić czas potrzebny do przytrzymania wciśniętego przycisku myszy. Zamykamy naciskając przycisk OK, a następnie Zastosuj.

Kolejna zakładka - Opcje wskaźnika - pozwoli skonfigurować zachowanie się kursora na ekranie. W sekcji Ruch za pomocą suwaka regulujemy szybkość wskaźnika. Im bardziej przesuniemy go w prawo, tym szybciej będzie się on poruszał. Zaznaczamy opcję Zwiększ precyzję wskaźnika. Wybierzmy także pole Automatycznie przenieś wskaźnik na domyślny przycisk w oknie dialogowym, jeśli chcemy aby kursor był umieszczany na aktywnym przycisku w danym module automatycznie. Sekcja Widoczność natomiast pomoże ustawić takie elementy jak: Pokaż ślady wskaźnika - kursor będzie podczas ruchu pozostawiał ślad na pulpicie. Opcja Ukryj wskaźnik podczas pisania umożliwia schowanie kursora, gdy wprowadzany jest tekst. Zaś Pokaż lokalizację wskaźnika po naciśnięciu klawisza CTRL pozwala, po naciśnięciu tego klawisza, na zaznaczenie na ekranie okrągłym kształtem miejsca, gdzie znajduje się kursor. Wszystkie te opcje wybieramy zaznaczając odpowiednie pole wyboru.

Przechodzimy do kolejnej zakładki, mianowicie Kółko. Sekcja Przewijanie w pionie pozwoli skonfigurować opcje dotyczące rolki. Wybieramy O tyle linii naraz, następnie wpisujemy liczbę linii, lub też O jeden ekran. Natomiast w polu Przewijanie w pionie wpisujemy liczbę, która odpowiadać będzie ilości znaków, jakie zostaną przewinięte po pochyleniu kółka.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Dostosowywanie środowiska Windows Vista

Komentarze

 • hakerus123 09:38 08.07.2007

  Normlanie płakać czy śmiać się to są artykuły dla jakiś zacofanych humanistów

 • dyzio 13:49 08.07.2007

  Ten portal spada na łeb, czy tego typu artykuły jeszcze ktoś czyta ?, chyba, że jest kierowany do najmłodszych (czyt. przedszkole)

 • Dnooo 17:05 08.07.2007

  Dnooooooooooooo....

 • Ernestinho 16:35 09.07.2007

  Te artykuły są po to aby nowi uzytkownicy Vista sie z nimi zapoznali i wykorzstywali je w obsludze!!

 • Kuba 21:15 09.07.2007

  Tak, dokładnie. Akurat cykl "PORADY" skierowany jest dla początkujących użytkowników. Tych średnio-zaawansowanych i zaawansowanych zapraszam do pozostałych kategorii w dziale Windows Vista Portalu CXP.

 • przemek 19:31 30.08.2008

  ale tak dokladni jak zrobic zeby za kursorem byl napszykad dym bo mi sie nie udaje

Skomentuj

Autor