Uruchamianie aplikacji UWP w wielu instancjach już oficjalnie w Windows 10

Uruchamianie aplikacji UWP w wielu instancjach już oficjalnie w Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:48
23.02.2018
0 komentarzy
1524 wyświetlenia

W jednej z ostatnich kompilacji Windows 10 Insider Preview odkryto nawiązanie do możliwości uruchamiania kilku instancji tych samych aplikacji UWP, o ile zezwoli na to ich deweloper. Microsoft ostatecznie potwierdził te przesłanki i zapowiedział wsparcie dla wielu instancji, udostępniając deweloperom niezbędne materiały. Zmiany wejdą w życie wraz z aktualizacją Spring Creators Update, nazywaną też wersją 1803.

Kilku instancji tych samych aplikacji UWP - Windows 10 version 1803

Jak pisaliśmy na początku lutego, możliwość uruchamiania tej samej aplikacji UWP w kilku kopiach obok siebie ma zostać rozszerzona z aplikacji natywnych (np. OneNote i Kalkulator) na w zasadzie wszystkie aplikacje UWP, o ile ich deweloperzy dodadzą do nich odpowiedni kod. Ciekawe jest jednak to, że nowe możliwości dla aplikacji będą działać inaczej, niż w Kalkulatorze. Uruchomić go można wprawdzie kilka razy, ale wciąż jest to ten sam pojedynczy proces Calculator.exe (praktyka ta nosi więc miano multi-view, a nie multi-instancing). Jak więc działać ma obiecane wsparcie? Wszystkiego dowiedzieć się można z dokumentacji, którą zespół Windows Dev Docs? zamieścił na portalu Centrum deweloperów systemu Windows.

"W Windows 10 version 1803 wasze aplikacje UWP mogą teraz wybrać opcję wsparcia dla wielu instancji. Możecie zdecydować, czy ma zostać otwarta nowa instancja, czy aktywowana istniejąca instancja" - wyjaśnia Windows Dev Docs, który sam siebie nazywa "zespołem, piszącym dokumentację, pomagającą deweloperom pisać aplikacje". W dokumentacji tej znajdziemy fragmenty kodu, przykłady i opisy. Deweloperzy będą mogli np. zdecydować, czy jeśli aplikacja otwiera pliki, to poszczególne jej instancje będą mogły pracować na tym samym pliku (jeśli został wcześniej otwarty), czy przekierować aktywację do instancji edytującej już ów plik. By przygotować się na takie i inne ewentualności, deweloperzy mogą zainstalować Multi-Instance App Project Templates.VSIX z Visual Studio Marketplace, w którego skład wchodzą szablony Multi-Instance UWP app oraz Multi-Instance Redirection UWP app.

Choć wsparcie dla wielu instancji zostało wprowadzone do Windows 10 w styczniowej kompilacji 17074 (i SDK 17069), to wyżej wymienione szablony udostępniono dopiero teraz. Użytkownicy aplikacji, których deweloperzy zdecydują się na wprowadzenie zmian, będą mogli ich doświadczyć jeszcze w kompilacjach Insider Preview. Do ogólnodostępnego wydania Dziesiątki zmiany zostaną wprowadzone w aktualizacji 1803, czyli Spring Creators Update.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowscentral.com/microsoft-adding-support-running-multiple-instances-uwp-windows-10-apps

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor