Udało się uruchomić Windows 10 ARM na prototypie Lumii 950

Udało się uruchomić Windows 10 ARM na prototypie Lumii 950

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
13:14
26.02.2018
1307 wyświetleń

Już od dawna jasnym jest, że Windows 10 Mobile jest martwym systemem – jedynym czego oczekiwać mogą jeszcze jego użytkownicy, są wyłącznie poprawki systemowe oraz aktualizacje zabezpieczeń. Nie oznacza to jednak oczywiście, że idea smartfonu napędzanego systemem Windows 10 odeszła w zapomnienie. Dowodzi tego chociażby zainteresowanie jakim cieszy się obecnie Surface Phone – na wpół mityczny telefon o dwóch ekranach, mający w zamyśle twórców po rozłożeniu oferować możliwości klasycznego komputera. Prawdę powiedziawszy, na chwilę obecną Microsoft nie potwierdził nawet oficjalnie prac nad wzmiankowanym urządzeniem – to zaś oznacza, że być może czekamy na próżno.

Lumia 950

Jakkolwiek mroczna nie byłaby to wizja, nie brakuje zapaleńców próbujących wcielić wizję hybrydy telefonu z komputerem w życie. Prace w tym kierunku w ostatnich dniach zresztą znacząco przyśpieszyły, wszystko to zaś za sprawą Windows 10 ARM – systemu operacyjnego stworzonego do działaniu na sprzęcie wykorzystującym komponenty typowe dla smartfonów (procesory Snapdragon). W dniu wczorajszym pojawiły się nawet doniesienia, że wspomniany system udało się uruchomić na RX-130, czyli prototypie Lumii 950.

Decyzja o wybraniu do przeróbki tego właśnie modelu telefonu nie była raczej przypadkowa – urządzenia prototypowe cechują się zwykle tym, że dotyczy ich o wiele mniej restrykcji powiązanych z bezpieczeństwem, a więc w efekcie modyfikacje są o wiele łatwiejsze. Rzecz jasna samo wdrożenie i uruchomienie systemu to jeszcze nie wszystko – nim Lumia 950 z Windows 10 ARM stanie się funkcjonalna, trzeba będzie jeszcze rozwiązać problem z obsługą dotyku przez ekran, brakiem sterowników i wieloma innymi. Oznacza to, że przed twórcą tego konkretnego projektu jeszcze masa pracy, bowiem nie planuje on udostępnić kodu rozruchowego publicznie.

Wydawać by się mogło, że uruchomienie Windows 10 ARM na Lumii nie jest czymś niezwykłym, jednak dobitnie uświadamia to, że są ludzie skłonni by poświecić masę czasu aby choć trochę zbliżyć się do uzyskania hybrydy telefonu z komputerem. Obserwując sytuację tego pokroju, jednego można być pewnym– Surface Phone sprzeda się na pniu już w minuty po trafieniu do sklepów (również tych internetowych).


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/hacker-claims-booted-full-windows-10-arm-lumia-950-prototype/

Polecamy również w kategorii Lumia