Uaktualnienie z Windows 10 S do Windows 10 Pro, czy aby na pewno darmowe?

Uaktualnienie z Windows 10 S do Windows 10 Pro, czy aby na pewno darmowe?

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
11:02
08.05.2017
2 komentarze
1697 wyświetleń

Na konferencji Microsoftu, która miała miejsce drugiego maja zaprezentowano najnowszą wersję systemu Windows 10, oznaczoną końcówką S. Dedykowana jest ona sektorowi edukacyjnemu, wyróżnia ją zwłaszcza ograniczenie dostępnych aplikacji do jedynie tych, które dostępne są w Sklepie Windows. Na szczęście posiadacze urządzeń działających na tym systemie mają możliwość uaktualnienia go do wersji Pro, czy jednak łączy się to z dodatkowymi kosztami?

Podczas wspomnianej konferencji usłyszeliśmy od jednego z pracowników Microsoftu poniższe stwierdzenie: „Klienci będą mogli łatwo przełączyć się na Windows 10 Pro w dowolnym czasie. Dla naszych klientów z sektora edukacyjnego przejście na wspomniany system będzie darmowe. Dla pozostałych będzie to koszt 49 dolarów lub mniej.”

Pozostaje nie do końca jasnym, co Microsoft ma na myśli poprzez określenie „klienta z sektora edukacyjnego”. Może to dotyczyć w tym przypadku zarówno szkół, jak i osób które zakupią komputery z serii edukacyjnej. Ponadto osoby, które zakupią urządzenia wraz z licencją na Windows 10 S, będą mieć czas na dokonanie darmowego uaktualnienia do wersji Pro do końca tego roku. Po tym okresie stanie się to płatne (o ile Microsoft nie przedłuży czasu na dokonanie tego działania), więc zdecydowani powinni dokonać tego przed końcem bierzącego roku. Co ważne, zmiana ta ma być dostępna w jedną stronę, co w praktyce oznacza że po przejściu na Windows 10 Pro nie będziemy w stanie cofnąć tego procesu.

Windows 10 S, informacje z oficjalnego bloga

Pomimo teoretycznie większego bezpieczeństwa oferowanego przez Windows 10 S, ma on również wiele ograniczeń, jak chociażby brak możliwości uruchomienia klasycznych aplikacji spoza Sklepu Windows czy też zablokowaną na stałe domyślną przeglądarkę. Warto wziąć to pod uwagę i podjąć decyzję czy warto przenieść się na Windows 10 Pro póki jest to jeszcze darmowe


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.theverge.com/2017/5/2/15517708/window-10-s-upgrade-devices-windows-10-pro

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • PiotrSz 09:05 09.05.2017

    A to wersji Windows 10 bez Pro czy S tylko zwykłej domowej (zastępującej dawne Home i Home Premium) już nie ma?

  • Amadeusz Labuda 15:25 09.05.2017

    Oczywiście wersja Home nadal funkcjonuje, po prostu Pro zawiera w sobie te same elementy, jednak poszerzone o dodatkowe opcje. Prawdopodobnie Microsoft uznał że jeśli użytkownik ma mieć możliwość uaktualnienia z Windows 10 S, to lepiej przeprowadzić je do wersji "najpełniejszej".

Skomentuj

Autor