USB 4.0 już pod koniec przyszłego roku

USB 4.0 już pod koniec przyszłego roku

 Łukasz Klimkiewicz
Łukasz Klimkiewicz
12:25
14.06.2019
625 wyświetleń

Grupa USB Promoter pracuje nad dokumentacją nowego złącza USB 4. Wprowadzenie nowego rozwiązania zapowiedziane jest na koniec 2020 roku i na razie wszystko wskazuje na to, że termin zostanie dotrzymany. Sam protokół ma być rozwiązaniem bardzo uniwersalnym.

Aktualnie grupa USB Promoter prowadzi szeroko zakrojone badania nad USB 4. Organizacja podaje, że rozwój i testy dotychczasowych prototypów przechodzą pomyślnie, a udostępnienie dokumentacji w wersji 0.7 sugeruje, że prace zmierzają ku końcowi.

USB 4 ma być oparte na technologii Thunderbolt 3 i oferować przepustowość na poziomie do 40Gb/s, co da nam wynik dwa razy większy niż w przypadku USB Type-C. Dodatkowo, USB 4 w takim wydaniu będzie zapewniać wsteczną kompatybilność - z USB 3.2, USB 2.0 i właśnie Thunderbolt 3. Całość będzie oparta na znanym już złączu Type-C, co pozwoli również ujednolicić dostępne na rynku przewody. Nowa wersja protokołu będzie pozwalać na pracę z wieloma źródłami danych jednocześnie.

Reklama

Organizacja USB Promoter zapowiada również, że pierwsza oficjalna specyfikacja USB 4 może zostać opublikowana już niedługo, bo latem 2019 roku. Można się również spodziewać, że jako pierwszy za produkcję kontrolerów USB 4 weźmie się Intel, który ma już duże doświadczenie w pracy nad technologią Thunderbolt.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.anandtech.com/show/14526/usb-if-usb4-coming-in-late-2020

Polecamy również w kategorii Urządzenia