Twórca tabletów Surface o nowym laptopie i planach na przyszłość

Twórca tabletów Surface o nowym laptopie i planach na przyszłość

 Krzysztof Kapustka
Krzysztof Kapustka
22:53
09.10.2015
0 komentarzy
2240 wyświetleń

Panos Panay - jeszcze do niedawna szef zespołu Surface, a obecnie dyrektor głównego zespołu inżynieryjnego w Microsoft, spod którego ręki wyszły chociażby nowe Lumie 950, Surface Pro 4 czy Xbox One - w najnowszym wywiadzie dla The Verge opowiada m.in. o pracach nad hybrydą Surface Book, nakreślając przy okazji własne plany co do przyszłości marki Surface. Choć Panay niczego nie mówi wprost, wyraźnie daje się odczuć, że po ogromnym sukcesie tabletów Surface i pozytywnym przyjęciu innowacyjnego laptopa, powstanie upragnionego przez wszystkich Surface Phone jest już tylko kwestią czasu.

Sporo miejsca w wywiadzie poświęcono najnowszemu dziecku Microsoftu, czyli stylizowanemu na laptop urządzeniu Surface Book, nad którym to zespół pracował przez ostatnich kilkanaście miesięcy. Jak mówi Panay, "stworzenie tego rodzaju produktu zajmuje lata. Surface Book powstał, bo klienci od dawna prosili nas o laptopa". Microsoft postanowił w końcu spełnić nasze prośby, ale zamiast projektować urządzenie całkowicie od nowa, poszedł o krok dalej i wykorzystując potencjał swojego tabletu stworzył produkt o znacznie większej uniwersalności. Surface Book działa jak laptop, i wygląda jak laptop. Jednak projekt realizacji tego urządzenia od początku był wyjątkowy: "Zdecydowaliśmy, że za 18 miesięcy przedstawimy go jako laptop, a na samym końcu prezentacji odepniemy ekran, by wszyscy mogli zobaczyć, że to coś znacznie więcej". Projekt szedł w parze z wizją Panaya, która sprowadza się do tworzenia wyłącznie urządzeń klasy premium, a więc produktów na tyle wyjątkowych, by pozwoliły one zdefiniować dotychczasowe kategorie sprzętu na nowo. "To właśnie dlatego Surface Book nigdy nie był wyłącznie laptopem" - mówi Panay.

Celem tego urządzenia, podobnie z resztą jak wszystkich urządzeń marki Surface, od początku było inspirować i pchać do przodu pozostałych producentów. Dać im coś, na czym mogliby się wzorować, by w końcu na rynku na stałe zagościć mogły innowacja i jakość. I na tym polu Microsoft w zasadzie osiągnął swój cel, bo widać wyraźnie, że coraz więcej urządzeń firm trzecich to stylizowane na wzór Surface Pro urządzenia 2-w-1, które do złudzenia przypominają zaproponowany kilka lat temu oryginał. Jednym z takich produktów jest chociażby nowy iPad Pro firmy Apple, którego nie sposób nie skojarzyć z tabletem Microsoftu. I mimo że Panay otwarcie wskazuje firmę Apple jako swojego głównego konkurenta, mówiąc "Oczywiście, że konkurujemy z Apple. Nie wstydzę się tego powiedzieć. Właśnie temu poświęcam znaczną część swojej energii", to jednak nie chciał się wypowiadać na temat najnowszego dzieła z Cupertino: "Nie widziałem go. Nie dotykałem go. Oglądałem wyłącznie jego premierę, więc powstrzymam się od jakichkolwiek osądów".

W opublikowanym artykule nie zabrakło także kilku zdań na temat planów Panaya i jego zespołu co do przyszłych urządzeń Microsoftu. Jednym z najbardziej wyczekiwanych przez klientów produktów wydaje się być obecnie Surface Phone. O tym, że firma pracuje nad nowym smartfonem marki Surface spekuluje się od dawna. Surface Phone miałby zostać wyposażony w nowy układ Intela, a dzięki zdobywającej coraz większe uznanie funkcji Continuum urządzenie to mogłoby z powodzeniem zastąpić niejeden dzisiejszy komputer biurkowy. Panay co prawda nie powiedział wprost, że smartfon faktycznie powstaje, jednak z jego wypowiedzi można wnioskować, że prędzej czy później doczekamy się tego rodzaju sprzętu. "Jest tak, że z czasem chcesz stworzyć spójną nić pomiędzy swoimi produktami, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt. W przypadku urządzeń musimy mieć pewność, że jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiedniej klasy montaż i wykończenie, jakich się od nas oczekuje. (...) Myślę, że jesteśmy teraz w dobrym miejscu".

Patrząc na dotychczasowe osiągnięcia Panosa i na jego determinację w dążeniu do stworzenia spójnego ekosystemu urządzeń - nie tylko pod względem systemu operacyjnego, jak ma to miejsce obecnie, ale też pod kątem ich wyglądu i obsługi w przyszłości - wszystko wskazuje na to, że już wkrótce Microsoft zaoferuje nam pełną gamę wysokiej klasy produktów, które będą się na sobie wzajemnie wzorować. Widać to już chociażby po nowej hybrydzie Surface Book, dla której bazą był tablet Surface Pro. Nie wykluczone, że rodzina ta rozszerzy się wkrótce o nowoczesny smartfon Surface Phone, a być może także o inne, zupełnie nowe urządzenia, w tym także produkty marki Xbox.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Surface

Komentarze

Skomentuj

Autor