To już ostatnie miesiące marki Lumia? Nowy faworyt na horyzoncie

To już ostatnie miesiące marki Lumia? Nowy faworyt na horyzoncie

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:53
10.09.2016
3 komentarze
2811 wyświetlenie

Przedwcześnie obwieszczone uśmiercenie marki Lumia nieco przewrotnie porównać można do zapowiedzi końca świata, który - jak widać - jeszcze nie nastąpił. Tym razem analogia może okazać się bezzasadna. Microsoft nie tylko zdaje się powoli wygaszać swoją linię smartfonów, ale też szykuje dla niej następcę. Ma on pojawić się w ramach istniejącej już rodziny Surface, której twórcy przez ostatnie lata dali wystarczający popis kreatywności i innowacji, by zastąpić spadkobierców Nokii. Warto dodać, że prognozy mają się ziścić jeszcze w tym roku!

Co mieliśmy na myśli, pisząc o wygaszeniu marki Lumia? Pierwsze przesłanki pojawiły się na początku roku, kiedy Microsoft - zajęty wówczas dopracowywaniem Anniversary Update - ogłosił, że biznes mobilny nie jest dla firmy tegorocznym priorytetem. Przejawia się to również w wyjątkowo wąskiej ofercie smartfonów, która w obecnej generacji liczy jednego niskobudżetowca, jednego średniaka i dwa flagowce. Są to odpowiednio: Lumia 550, Lumia 650 i Lumia 950/950 XL. W porównaniu do ogromnego zróżnicowania, jakie parę lat temu oferowała Nokia, dzisiejsze portfolio Microsoft Lumia nie pozostawia wielkiego wyboru, nie wspominając już o wyjątkowo słabych wynikach sprzedaży. Kolejne rewelacje w tym temacie pochodzą od rzekomego pracownika Microsoft, który chciał pozostać anonimowy. Miał on poinformować, że Microsoft przygotowuje się do zakończenia sprzedaży smartfonów Lumia w grudniu tego roku.

Lumia 950 XL

Prawdopodobne dążenia firmy zdają się dopełniać liczne ostatnio akcje promocyjne. W zasadzie wszystkie modele z preinstalowanym Windows 10 Mobile są wyprzedawane - zarejestrowano m.in. obniżki cen Lumii 950, 950 XL i 650 w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii. Ceny tnie nie tylko Microsoft, ale także jego partnerzy, jak choćby Amazon. Zmiany w podejściu można dostrzec także w stacjonarnych sklepach i na stronie Sklepu Microsoft. Klienci twierdzą, że urządzenia mobilne zostały zepchnięte gdzieś na dalszy plan, co zmniejszyło ich ekspozycję. Ze strony głównej amerykańskiego Sklepu Windows zniknął także odnośnik do działu Lumia. Komentarz Microsoft? Obecnie firma nie ma w tej kwestii nic do powiedzenia.

Teraz połączmy w jedną całość znane nam fakty i sugestie. Jeśli faktycznie Microsoft zerwie z marką Lumia w grudniu 2016, a zorientowana na smartfony aktualizacja Windows 10 Redstone 2 ukaże się kilka miesięcy później, dla kogo przewidziano uaktualnienie? Tutaj na scenę wkracza niezapowiedziany jeszcze Surface Phone - według niektórych opinii prawdziwy rewolucjonista na arenie Windows 10 Mobile. Wedle nieoficjalnych informacji Microsoft ma poprowadzić w październiku konferencję sprzętową, na której zostaną zaprezentowane nowe urządzenia spod szyldu Surface. Pośród wszelkich spekulacji najbardziej wyczekiwaną nowością jest właśnie Surface Phone.

Plany wzbogacenia linii Surface o nowe modele (i niekoniecznie chodzi o tablety czy laptopy) pojawiły się już w lipcu za sprawą wymownej instalacji w jednym z budynków w głównej siedzibie Microsoft w Redmond. Do kwestii Surface Phone bezpośrednio odniosła się także Laura Janet Butler, dyrektorka działu inżynierii Windows Fundamentals. Nieczęsto się zdarza, by wysocy rangą pracownicy Microsoft używali nazw produktów, które nie zostały nawet zapowiedziane. Czy rzeczywiście przed końcem 2016 roku ziści się zapowiedź wymiany Lumii na Surface? O tym przekonamy się już niebawem!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.winbeta.org/news/microsoft-looks-set-end-sales-lumia-phones-december-director-mentions-surface-phone

Polecamy również w kategorii Lumia

Komentarze

  • PP 23:17 11.09.2016

    Cześć. Wiem, że to nieodpowiednie miejsce, ale czy jest możliwość zaktualizowania jeszcze Windows 8.1 do Windows 10, jeżeli już raz to zrobiłem w okresie do 29.07.2016, a na dzień dzisiejszy nie mam kopii zapasowej systemu Windows 10. Czy program Windows Creation Tool przy aktualizacji systemu powiąże mi stary klucz od Windows 8.1 z instalacją Windows 10?

  • Al 11:07 12.09.2016

    Tak, jeśli przed tą datą zaktualizowałeś to win10 jest Twój i instalator ze strony MS sobie z tym poradzi.

  • Henry01 07:08 15.09.2016

    Co może wynikać z wygaszenia linii lumia dla klientów końcowych? Czy to po prostu trochę wcześniejsze zakończenie sprzedaży, czy może coś więcej? Rozważam zakup lumii 950, bo chciałbym mieć telefon na Windows Mobile. Zdaję sobie sprawę z tego, że system jest jeszcze niedopracowany, czy jednak można liczyć na dalsze poprawki? Czy aplikacje na sprzęt mobilny będą się pojawiać, czy już nie ma na co liczyć? Nie używałem nigdy mobilnego Windowsa i trochę się tego całego zamieszania obawiam. Chciałbym kupić Xbox one s, mam laptopa z Windows 10 (jestem z systemu b.zadowolony, a była to migracja z siódemki) i telefon chciałbym mieć z tym systemem (nie ukrywam, że dla aparatu fot.) plus chmura onedrive. Żeby to nie był ślepy zaułek z tym telefonem... 

Skomentuj

Autor