Teraz każdy może zainstalować Windows 10 S

Teraz każdy może zainstalować Windows 10 S

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:04
02.08.2017
0 komentarzy
2010 wyświetleń

Na majowym wydarzeniu poświęconym edukacji Microsoft zapowiedział Windows 10 S, czyli nową edycję systemu zdolną do obsługi jedynie aplikacji pochodzących ze Sklepu Windows. Brak wsparcia dla oprogramowania z zewnątrz i zaawansowanych funkcji (CMD, PowerShell czy WSL) mają czynić system szybszym i bezpieczniejszym. Windows 10 S jako produkt na swój sposób niszowy miał być zarezerwowany dla klientów edukacyjnych i deweloperów publikujących aplikacje w Sklepie, jednak Microsoft zaczął odchodzić od restrykcyjnej polityki, udostępniając system w zasadzie każdemu.

Poza pierwszym urządzeniem z preinstalowanym Windows 10 S i udostępnieniem obrazu ISO subskrybentom MSDN, nowy system praktycznie nie był dostępny. Z opcją MSDN wiązały się dodatkowe trudności, bowiem do pobrania obrazu wymagana jest roczna (a nie miesięczna) subskrypcja, co wiąże się z dość sporymi kosztami, a ponadto Microsoft zaznaczył, że obraz jest przeznaczony tylko dla deweloperów. To już jednak koniec izolowania tej wersji systemu. Windows 10 S stał się dostępny dla użytkowników Windows 10 Pro, Pro Education, Education oraz Enterprise. Na liście nie znalazła się jednak wersja Home.

Nie jest specjalnym zaskoczeniem, że udostępniony w MSDN obraz ISO dość szybko wyciekł do sieci. Oczywiście instalacja z obrazu jest możliwa, tym niemniej system nie będzie aktywowany. Ostatnie zmiany spowodowały jednak, że aktywacja nastąpi automatycznie, jeśli wcześniej na tym komputerze znajdował się Windows 10 w jednej z wymienionych edycji. Raz aktywowana instalacja Windows 10 S na konkretnej maszynie jest gwarancją, że powrót do tej wersji będzie możliwy praktycznie dożywotnio. Jeśli posiadamy odpowiednią licencję, możliwe staje się też przywrócenie Windows 10 Pro poprzez Sklep Windows.

Jak wynika z oficjalnej dokumentacji, metoda ta jest przeznaczona dla użytkowników edukacyjnych, którzy w ten sposób mogą sprawdzić kompatybilność. W rzeczywistości jest to opcja, która zadziała u wszystkich w Windows 10 - z pominięciem edycji Home. Czy jednak ktoś pracujący na wersji Pro lub Enterprise w ogóle chciałby na własne życzenie ograniczać się do wersji S, w której prócz braku wsparcia dla oprogramowania mogą wystąpić problemy z zewnętrznymi sterownikami? Cóż, pewnie znajdzie się kilku chętnych...

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o najnowszych zapowiedziach sprzętowych dla Windows 10 S. Okazuje się, że Surface Laptop nie jest już jedyny. Nowa fala obejmuje cztery urządzenia w przedziale cenowym 229-999 dolarów. Są to: ASUS Vivobook W202, Dell Latitude 3180, Fujitsu LIFEBOOK P727 oraz HP ProBook x360 11EE - wszystkie kierowane na rynki USA, UK, Kanady i Australii.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/now-anyone-can-install-windows-10-s-on-their-pc

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor