Tak działa chłodzenie cieczą w Surface Pro 4

Tak działa chłodzenie cieczą w Surface Pro 4

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:51
07.10.2015
0 komentarzy
3285 wyświetleń

System chłodzenia cieczą znajdował się już w Surface Pro 3. Zapewniał on odpowiednie chłodzenie urządzenia nawet podczas wielogodzinnej, wytężonej pracy procesora. Za wszystko odpowiadały miedziane rurki w kształcie podkowy, wypełnione wodą. Choć działało to całkiem sprawnie, generowane ciepło nadal koncentrowało się na określonych podzespołach. W nowej generacji tabletu zastosowano już ulepszenia, o których przeczytacie poniżej.

Podczas wczorajszej konferencji Windows 10 Devices Microsoft po raz pierwszy zaprezentował Surface Pro 4. Jedną z omawianych właściwości był system chłodzenia cieczą, na temat którego firma nie zdradziła zbyt wielu szczegółów. Okazuje się, że o nowym chłodzeniu wiadomo już całkiem sporo. Jeden z użytkowników serwisu Imgur - niejaki mrong - opublikował zdjęcie wnętrza Surface Pro 4 i opisał różnice w systemie chłodzenia w porównaniu do poprzedniej wersji tabletu.

SP4
System chłodzenia cieczą w Surface Pro 4

"SP4 w zasadzie gotuje/wtłacza parę [z] płynu wewnątrz metalowej rurki, która dotyka procesora, a owa para trafia do dwóch miejsc w SP4, w których jest ponownie skraplana do formy płynnej: jedno z nich to wiatrak, a kolejne mieści się tam, gdzie zwykle spoczywają podstawki. Miejsce pod podstawką pozwala wiatrakowi nie pracować zbyt często, nie licząc najbardziej ekstremalnych zadań. Dlatego podczas przeglądania sieci i normalnych, codziennych aktywności wiatrak nie musi chodzić cały czas, jak w Surface Pro 3. Gdy Surface jest pod presją, a wiatrak pracuje, ciepło jest rozprowadzane równomierniej - nie wszystko koncentruje się w dużym, gorącym punkcie - dzięki czemu SP4 wydaje się nieco chłodniejszy" - tłumaczy mrong.

SP3
System chłodzenia cieczą w Surface Pro 3

Z zamieszczonej relacji dość jasno wynika, że Surface Pro 4 radzi sobie z nagrzewaniem znacznie lepiej od swojego poprzednika. Zaprojektowany na nowo układ odprowadzania ciepła okazał się na tyle efektywny, że przy codziennych aktywnościach nie wymaga dodatkowego chłodzenia wiatrakiem. Microsoft zapowiedział również, że w podobną technologię chłodzenia cieczą zostały wyposażone nadchodzące flagowce - Lumia 950 i Lumia 950 XL.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/here-is-how-the-new-liquid-cooling-system-works-in-the-surface-pro-4

Polecamy również w kategorii Surface

Komentarze

Skomentuj

Autor