Sztuczna inteligencja Microsoftu w służbie kryminalistyki

Sztuczna inteligencja Microsoftu w służbie kryminalistyki

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:44
22.02.2019
351 wyświetlenie

Walka z przestępczością jest jedną z rzeczy, której może pomóc sztuczna inteligencja. Wygląda na to, że Microsoft znalazł nawet sposób, jak to zrobić. Ostatni wniosek patentowy Giganta opisuje, jak AI może pomóc organom ścigania w szybszym rozwiązywaniu spraw.

Patent o nazwie CRIME SCENE ANALYSIS USING MACHINE LEARNING jest stosunkowo świeży, bo przyznany Gigantowi przez EPO (European Patent Office) wczoraj, 21 lutego. Wyjaśnia on, jak SI może być trenowana i używana do rozpoznawania dźwięków użycia broni palnej. Co więcej, SI może też analizować sceny zbrodni w poszukiwaniu wzorów, typów zadanych obrażeń oraz łączyć je z typami broni, co pomoże w tworzeniu profilu podejrzanego. W dalszej kolejności sztuczna inteligencja może użyć tego profilu, aby porównać go z profilami przestępców z bazy danych oraz ich modus operandi, by zawęzić grono podejrzanych i pomóc wykryć prawdziwego sprawcę.

W opisie patentu przeczytamy m.in., że dostarczone technologie machine learningowe mogą rozpoznawać modele i typy broni palnej na nagraniach, pochodzących z przechwyconych nagrań czy nieustannych streamingów audio (np. z mikrofonów). Rozpoznawanie to może bazować lub być wzmocnione przez materiał w postaci statycznych zdjęć lub plików/streamów wideo. Dalsze informacje, takie jak układ sceny zbrodni, typy i miejsca ran itp., mogą być dostarczone do usługi analitycznej poprzez ręczne wprowadzenie lub automatyczne przechwycenie (np. poprzez analizę danych z obrazu lub wideo). Wykryta może być nawet liczba sztuk broni palnej użytej w przestępstwie. Rodzaje broni palnej mogą być powiązane z konkretnymi rodzajami przestępstw. Podobne techniki mogą być również użyte, aby rozpoznać i zakwalifikować rodzaje oraz ilość materiału wybuchowego.

Choć ciągle mówimy o przyszłości, to nawet dziś trudno byłoby wskazać dziedzinę życia czy pracy, w której możliwości człowieka nie byłyby w jakiś sposób (choćby mocno pośredni) rozszerzane przez sztuczną inteligencję. Nie ma wątpliwości, że AI pomoże w pracy kryminalnym. Z drugiej strony dostawcy technologii muszą dokładać starań, by AI nie pomagała też kryminalistom!

Wszystkie produkty Microsoft w jednym miejscu - Sklep CentrumXP


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsofts-latest-patent-will-enlist-the-help-of-ai-to-solve-crime/

Polecamy również w kategorii Sztuczna inteligencja