Surface Pro 4 jako tablet dla grafików

Surface Pro 4 jako tablet dla grafików

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:09
03.02.2016
0 komentarzy
4846 wyświetleń

Surface Pro 4 określany jest mianem tabletu, który może zastąpić komputer PC. Zwykle przedstawia się go więc w kontekście produktywności i zastosowań typowo użytkowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by Surface Pro 4 z pomocą pióra dotykowego Surface Pen stał się narzędziem pracy grafika czy ilustratora. Sam tablet nie wystarczy, potrzebujemy jeszcze odpowiedniej aplikacji. Przyjrzymy się więc dziś darmowemu Sketchable dla Windows 10, które pozwala w pełni wykorzystać możliwości Surface Pro 4.

Sketchable 3.0 to nowa wersja bezpłatnego programu do tworzenia i edytowania ilustracji. W standardowej wersji oferuje m. in. polską wersję językową, czytelny interfejs dostosowany do ekranów dotykowych, funkcję podglądu lustrzanego, podgląd warstw, filtry tonalne, tekstury, kontrolki wyboru kolorów, tryb pełnoekranowy i rozpoznawanie pisma odręcznego. Aplikacja jest dostarczana na licencji freemium, co oznacza, że użytkownik może zakupić pełną (rozszerzoną) wersję. Oferuje ona funkcje symetrii, maski, różnego typu wirtualne rysiki, obsługę 32 warstw i 34 trybów krycia, rozszerzony silnik pędzla, dodatkowe kontrolki, obsługę przeciągnij-i-upuść oraz możliwość publikacji bezpośrednio na Facebooku. Jak program radzi sobie w środowisku Surface Pro 4? Zobaczmy na wideo poniżej:

Efekty, które można uzyskać, są całkiem niezłe, ale Surface Pro 4 ma swoją specyfikę. Artyści cyfrowi preferują różnego typu powierzchnie i faktury. W przypadku nowego tabletu od Microsoft mówi się na przykład o wrażeniu rysowania plastikowym piórem na szkle. Choć samo pióro jest dobrze dopracowane, jego zastosowanie jest raczej wszechstronne, niż typowo graficzne. Tablety z tego segmentu (mowa również o tych pozbawionych wyświetlacza) z reguły mają fakturę papieru, by odwzorować naturalne środowisko pracy grafików. Do Surface Pro 4 trzeba się przyzwyczaić. Możliwości jest jednak całkiem sporo. Dodatkowe końcówki dla Surface Pen (Surface Pen Tip Kit) zapewniają różne stopnie twardości, a aplikacja Surface pozwala wyregulować czułość pióra na nacisk.

Sketchable pobierzemy na urządzenia z Windows 10, Windows 8 i Windows 8.1 ze Sklepu Microsoft. Sama aplikacja jest darmowa i waży niecałe 42 MB. Poszczególne opcje premium są już płatne. Cały zestaw dodatków kosztuje w sumie 87 zł. Rozmiar aplikacji wzrasta wówczas do 625 MB.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.winbeta.org/news/sketchable-3-0-windows-10-gets-new-modern-look-several-new-features

Polecamy również w kategorii Surface

Komentarze

Skomentuj

Autor