Surface Pro 3 z aktualizacją firmware'u łatającą podatność Spectre

Surface Pro 3 z aktualizacją firmware'u łatającą podatność Spectre

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:19
21.02.2018
0 komentarzy
912 wyświetlenia

Od wykrycia podatności Spectre i Meltdown miną niedługo dwa miesiące, ale temat wcale nie odszedł w zapomnienie. O lukach w zabezpieczeniach procesorów pisaliśmy wiele razy w kontekście mniej lub bardziej udanych aktualizacji z łatkami (i kolejnych aktualizacji poprawiających to, co zepsuły poprzednie), a także wiedzy (a raczej jej braku) o tym, czy komputer jest bezpieczny i jak to sprawdzić. Z gąszczu aktualizacji wyłania się kolejna - tym razem dla użytkowników Surface Pro 3.

Surface Pro 3

Datowana na wczoraj (20 lutego 2018 r.) aktualizacja oprogramowania układowego wprowadza do Surface Pro 3 w zasadzie tylko jedną, choć bardzo ważną zmianę:

  • Surface UEFI (v3.11.2350.0) naprawia potencjalne podatności bezpieczeństwa, w tym opisane w Microsoft Security Advisory 180002.

Na tym nie koniec dzisiejszych wysiłków producentów sprzętu, by załatać feralne podatności. Odejdźmy od tematu Surface. Kolejne podejście do Spectre powziął teraz Intel, wypuszczając łatki dla procesorów SkyLake, Kaby Lake, Coffee Lake i X-series. Jako że pod koniec stycznia Intel sam odradzał instalowania jego własnych łatek, które powodowały liczne problemy, nowa ich odsłona ma być pozbawiona błędów. Łatki zostały przetestowane przez klientów i partnerów z branży, dlatego mogą być używane w środowisku produkcyjnym. Będą one udostępniane przez partnerów OEM w specyficznych aktualizacjach dla komputerów HP, Dell etc.

Skąd można wiedzieć, czy urządzenie jest już odporne na Spectre i Meltdown? Jeśli chcemy sprawdzić to samodzielnie, powinniśmy upewnić się, że zainstalowany pakiet chroniący zgodny jest z wymaganiami ostatnich aktualizacji zbiorczych Windows, następnie, czy zainstalowane są te aktualizacje oraz czy zainstalowane są aktualizacje firmware'u - takie jak dzisiejsza dla Surface Pro 3. Firmy mogą też sprawdzić te punkty za pomocą narzędzia Windows Analytics.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-releases-new-firmware-update-for-surface-pro-3-that-resolves-meltdown-and-spectre-security-issues/

Polecamy również w kategorii Surface

Komentarze

Skomentuj

Autor