Surface Dial sprawdza się jako narzędzie do debugowania

Surface Dial sprawdza się jako narzędzie do debugowania

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:09
14.11.2016
2 komentarze
1730 wyświetleń

Surface Dial wyłonił się znikąd na październikowej konferencji Microsoft i z pilnie strzeżonego sekretu stał się rzeczywistością. Jako że mowa o zupełnie nowym urządzeniu wskazującym, już podczas pierwszej prezentacji zrodziło się wiele pytań. Na część z nich udało się znaleźć odpowiedź, niemniej jednak Dial wciąż wymaga odkrywania. Microsoft opublikował kolejne materiały na temat możliwych interakcji, tymczasem znalazło się kolejne zastosowanie tego niepozornego krążka, na czym mogą skorzystać deweloperzy oprogramowania.

Tak naprawdę potencjalne zastosowania Surface Dial są niezliczone, bowiem jego 'obrotowe' pole dotykowe można przypisać praktycznie dowolnemu suwakowi, przełącznikowi czy pokrętle. Małą próbkę widzieliśmy podczas prezentacji Windows 10 Creators Update, gdzie w Paint 3D, Word i innych aplikacjach korzystano z Dial do nawigacji i cofania/przywracania zmian (swoją drogą Paint 3D posiada nielimitowaną historię). Wodzenie palcami wokół Surface Dial może odpowiadać zarówno za te bardziej płynne, jak też i skokowe zmiany. Nic więc dziwnego, że urządzenie znalazło zastosowanie w procesach debugowania programów.

Jak możecie zobaczyć na tym krótkim wideo, Dial zastępuje mysz lub klawiaturę podczas debugowania w Visual Studio. Gdy deweloper klika jego powierzchnię, program zostaje uruchomiony w aktualnym punkcie. Obracanie palcami zgodnie z ruchem wskazówek zegara odpowiada za przejście do kolejnych kroków (Step-Over), a w przeciwnym kierunku analogicznie się cofamy (Step-Into). W tym scenariuszu płynnie przechodzimy do kolejnych kroków, co w Visual Studio odpowiadałoby wielokrotnym naciśnięciom klawiszy F10 i F11. By już dziś skorzystać z przedstawionego rozwiązania, wymagane jest oczywiście posiadanie egzemplarza Surface Dial (obecnie niedostępnego w Polsce), Visual Studio 2015 (dowolna wersja) i Visual Studio 2015 SDK (wraz z Visual Studio Installer). Co istotne, nie jest wymagany tablet ani laptop z serii Surface, jako że Surface Dial jest zgodny z każdym PC, tabletem i laptopem z Windows 10 Anniversary Update.

Więcej na temat możliwych interakcji z Surface Dial możecie przeczytać na stronie Microsoft Dev Center. Szczegóły rozwiązania z udziałem Visual Studio znajdziecie zaś na blogu jego autora, Nico's digital footprint.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.winbeta.org/news/windows-developers-can-use-the-surface-dial-as-a-debugging-tool

Polecamy również w kategorii Surface

Komentarze

  • gosc20 19:33 14.11.2016

    szukanie na siłe możliwosci używania...zaraz się okaże że świetnie się nadaje do obsługi DOS"a

  • Krzysztof Sulikowski 13:51 15.11.2016

    To samo można powiedzieć o każdym innym urządzeniu wskazującym. To po prostu kolejny interfejs - jednym przypadnie do gustu, innym nie ;)

Skomentuj

Autor