Styczniowy Windows 10 z na wpół dotykową aplikacją OneNote

Styczniowy Windows 10 z na wpół dotykową aplikacją OneNote

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/29/2015, 11:54 AM

Liczba odsłon: 3893

Build 9926, który ukazał się w zeszłym tygodniu, to pierwsza kompilacja Windows 10 w tak dużej mierze poświęcona użytkownikom z segmentu konsumenckiego. Nie mogło więc w niej zabraknąć kilku smaczków zwiastujących nadchodzące możliwości dotykowe. Tym razem przyjrzymy się bliżej aplikacji OneNote, która jest już po części przygotowana do pracy z ekranami tabletów i smartfonów.

Odświeżona aplikacja OneNote może być w istocie pierwszą publiczną wersją poglądową nowego 'dotykowego' Office dla Windows 10, który zadebiutować ma już za kilka tygodni. Tymczasem już teraz możemy zaobserwować kilka istotnych zmian w interfejsie. Część z nich otwarcie nawiązuje do 'dotykowego' Office dla urządzeń z iOS. Najważniejszą różnicą pozostaje oczywiście funkcjonalność - aplikacja znajduje się jeszcze we wczesnej fazie Preview, stąd jej ograniczony zakres działania. Gdy tylko ją otworzymy, zostaniemy uraczeni nietypowym komunikatem:

OneNote

W lewym panelu bocznym (który uruchomimy kliknięciem ikony trzech linii w pasku tytułu) możemy dostrzec nową opcję - Opinia i aplikacje. W wysuwanym menu znajdziemy pozycję Opinia (z ikoną uśmieszku, który znamy m.in. z IE 11), poprzez którą możemy przesłać swój feedback firmie Microsoft. Pozycja Polecane aplikacje przeniesie nas z kolei do witryny internetowej, z której możemy pobrać kilkanaście rozszerzeń, ułatwiających pracę z OneNote.

OneNote

Co szczególnie istotne z dotykowego punktu widzenia, aplikacja została wyposażona w wygodne menu zakładek w górnej części interfejsu. Wśród nich znajdziemy wszystkie najważniejsze przyciski pozwalające sformatować tekst, wstawić obraz, dodać załącznik lub tabelę, rysować, a także przybliżać i oddalać obszar roboczy. Interfejs jest wręcz stworzony dla urządzeń dotykowych. Jeśli dotychczas zastanawialiśmy się nad sposobem "pomieszczenia" skomplikowanych aplikacji Office na małym ekranie, być może teraz mamy tego najlepszy przykład.

OneNote

Pewną wskazówkę znajdziemy też w prawym panelu Opcje. Widnieje tam pozycja Powiększenie przez dotyk. Dzięki niej możemy ustalić, czy przeciągnięcie po ekranie dwoma palcami (również przy udziale pióra) w charakterystyczny sposób spowoduje powiększenie lub oddalenie widoku.

OneNote

Czy tworzenie notatek za pomocą aplikacji OneNote będzie wyglądać tak samo na wszystkich urządzeniach z Windows 10? Aktualna wersja Preview wskazuje, że tak. Wspomniana opcja powiększenia jest jedyną funkcją z możliwością przełączenia trybu pracy. Wszystko po to, by przypadkowo nie zmienić widoku naszego obszaru roboczego. Na razie wydaje się, że interfejs Continuum będzie obligatoryjnym interfejsem aplikacji z pakietu Office dla Windows 10. Biorąc pod uwagę wczesną wersję poglądową, możemy przypuszczać, że pojawi się też kilka nowych opcji dla posiadaczy myszy i klawiatury. Czy tak się stanie? Do premiery Windows 10 pozostało jeszcze przeszło pół roku, tymczasem pierwsza "oficjalna", ekskluzywna dla tego systemu wersja pakietu Office ukazać się ma już za kilka tygodni.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia