Środowisko desktopowe Windows dla wszystkich urządzeń dzięki HTML5

Środowisko desktopowe Windows dla wszystkich urządzeń dzięki HTML5

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/21/2017, 6:37 PM

Liczba odsłon: 3633

Remote Desktop Services (RDS) doczekał się zapowiedzianej aktualizacji, która wprowadza możliwość dostępu do środowiska desktopowego z poziomu praktycznie każdego urządzenia z obsługują HTML5. RDS oferował dotąd klienta Remote Desktop dla Windows, Windows 10 S, iOS i Androida. Teraz za sprawą wsparcia dla przeglądarkowego doświadczenia HTML5 użytkownicy otrzymają dostęp do aplikacji Windows bez względu na urządzenie - wymagana jest jedynie przeglądarka internetowa obsługująca ten standard.

RDS - jak twierdzi Microsoft - umożliwia zdalny dostęp do pulpitowego środowiska (hosta) Windows lub aplikacji desktopowych z dowolnego urządzenia. Nowe możliwości usługi pulpitów zdalnych mają na celu zapewnienie bezpieczniejszego i bardziej elastycznego uruchamiania aplikacji Windows na dowolnym urządzeniu, a także wprowadzenia gotowości do współpracy z usługami w chmurze, która pojawi się w nadchodzących rozszerzeniach platformy RDS. Wprowadzenie do aktualizacji i plany na przyszłość objaśnił w nowym wideo Scott Manchester, główny menedżer Remote Desktop Services.

W rzeczywistości ostatnia aktualizacja RDS wprowadza zmiany w trzech kluczowych obszarach:

  • Bezpieczeństwo - środowisko hostowane przez RDS może korzystać z uwierzytelniania za pomocą Azure Active Directory, co oznacza wsparcie dla zasad dostępu warunkowego, uwierzytelniania wieloczynnikowego, zintegrowanego uwierzytelniania z innymi aplikacjami SaaS czy sygnałów pochodzących z Intelligent Security Graph. Istotne jest też odizolowanie ról infrastruktury (brama, sieć, broker połączeń usług pulpitu zdalnego itd.) od hostów desktopowych i służących do rozwijania aplikacji. Innymi słowy kolejna warstwa oddzielająca zwiększyć ma poziom bezpieczeństwa wirtualizowanych środowisk.
  • Gotowość na chmurę - aktualizacje dotyczące istniejących ról w infrastrukturze, takich jak sieć, brama, broker połączeń i licencjonowanie. Elastyczność i skalowalność zapewnić ma im chmura Azure. Aktualizacja jest też pierwszą szansą poznania nowej roli - diagnostyki - która pomaga monitorować nasze implementacje.
  • Aplikacje Windows na DOWOLNYM urządzeniu - RDS ma już spore doświadczenie w pracy na różnych platformach desktopowych i mobilnych za pośrednictwem aplikacji. Wsparcie, które zostało teraz dodane, nie ogranicza się już jednak do konkretnych platform czy modeli urządzeń, lecz dostarczane jest poprzez przeglądarkę z obsługą HTML5. Rzecz jasna RDS oferuje większą elastyczność w zakresie dostępu do aplikacji i komputerów we współpracy z Windows (a nawet Windows 10 S), niemniej jednak na tym jego możliwości się nie kończą.

Pozbawienie usług pulpitu zdalnego ograniczeń sprzętowych czy platformowych zdaje się być wyznacznikiem rodzącego się właściwie trendu. Skomplikowane programy czy wręcz środowiska uruchomieniowe wymagały zawsze odpowiednich zasobów lokalnych, wliczając w to często specjalistyczne komponenty sprzętowe. Dzięki chmurze ograniczenia te tracą rację bytu i do uruchomienia dowolnej niemal platformy czy aplikacji może wystarczyć po prostu przeglądarka.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia