Sprawdzamy najlepsze funkcje osobiste w Microsoft Teams

Sprawdzamy najlepsze funkcje osobiste w Microsoft Teams

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/17/2021, 6:16 PM

Liczba odsłon: 3519

Microsoft Teams w zeszłym roku ostatecznie zerwał z etykietą produktu przeznaczonego wyłącznie dla firm i organizacji. Wraz z nadejściem Microsoft 365 w edycjach Personal i Family dostępna stała się edycja (a właściwie to funkcjonalność) Teams dla użytkowników domowych. Funkcjonalność ta jest wyraźnie oddzielona od sfery służbowej, dzięki czemu stanowi własny, wydzielony obszar aplikacji. W ostatnich miesiącach możliwości spod tego szyldu ewoluowały, rozciągając się od urządzeń mobilnych po aplikację desktopową i przeglądarkową. Dziś Microsoft przedstawia szereg dostępnych już funkcji osobistych w Teams, które pomagają lepiej łączyć się, planować, koordynować i udostępniać.

Funkcje osobiste w Microsoft Teams

Microsoft poinformował dziś o ogólnej dostępności funkcji osobistych w Teams na PC, urządzenia mobilne i przeglądarki. Od połączeń online, dzięki którym poczujemy, że dystans fizyczny nie ma znaczenia, po czaty grupowe, na których skoordynujemy nasze plany wspólnie z przyjaciółmi i rodziną — owe funkcje personalne zaprojektowano po to, by zbliżyć osoby, które liczą się najbardziej, w połączeniach, czatach, planowaniu i organizowaniu rzeczy dużych i małych.

Połączenia wideo gromadzące uczestników w jednym pokoju

Pokoje czatu lub połączeń głosowych/wideo do niedawna służyły jedynie za metaforę oznaczającą zgrupowanie uczestników oddzielające je od innych zgrupowań tego typu. Dużo bardziej naocznym rozwiązaniem jest tryb wspólny w Microsoft Teams, który pozwala odtworzyć na ekranie scenerię, w której uczestnicy znajdują się blisko siebie, w jednym pomieszczeniu. Zmniejsza to poczucie sztuczności normalnego połączenia, w którym obraz z kamerki każdej osoby znajduje się w osobnym oknie. Do dyspozycji użytkowników oddano nowe wirtualne otoczenia, takie jak salon, kawiarnia czy nawet ośrodek wakacyjny.

Microsoft Teams dla użytkowników domowych

Teams dla użytkowników domowych wspiera ponadto reakcje na żywo i GIF-y, dzięki którym możemy szybko wyrazić emocje zarówno w trakcie połączenia, jak też po jego zakończeniu. Kolejna ważna zmiana dotyczy łączenia się z różnych urządzeń, wliczając w to takie, na których nie jest zainstalowana aplikacja. Teraz linki do połączeń wideo w Teams mogą być udostępniane każdemu, nawet jeśli osoba ta nie używa Teams. Przyjaciele i rodzina mogą dołączać z dowolnego urządzenia (PC, Mac, iOS, Android) lub z przeglądarki internetowej. Dodatkowo na spotkanie możne zaprosić do 300 osób, więc na pewno nie zabraknie miejsca dla nikogo.

Wyjście poza czat i wcielenie planów w życie

Organizowanie planów z rodziną i przyjaciółmi może być naprawdę ciężkie, zwłaszcza gdy musimy robić to w wielu różnych aplikacjach, by ogarniać wszystkie kalendarze, śledzić zadania, udostępniać dokumenty i tak dalej. Teams czyni sprawę łatwą, ponieważ pozwala zarządzać zarówno dużymi, jak i małymi zadaniami, nie opuszczając nawet czatu. Łączenie ludzi na czacie grupowym sprowadza się do dodania ich poprzez e-mail lub numer telefonu. Nawet gdy ktoś nie używa Teams, nadal może przeglądać i odpowiadać na wiadomości na czacie poprzez SMS, choć działa to tylko w niektórych regionach. Gdy już mamy uczestników, możemy stworzyć na czacie listę zadań i przypisywać je konkretnym osobom. Każdy może przeglądać i edytować szczegóły lub zaznaczać ukończone punkty/zadania.

Microsoft Teams dla użytkowników domowych      Microsoft Teams dla użytkowników domowych       Microsoft Teams dla użytkowników domowych

Teams ma też inne udogodnienia, jak na przykład zamienianie wiadomości z czatu grupowego w zadanie, dzięki czemu nie zapomnimy np. o ważnym zakupie. Kolejnym z nich są ankiety. Gdy grupa musi podjąć jakąś decyzję, wystarczy utworzyć ankietę, w której każdy może zagłosować. Funkcja ta sprawowała się do tej pory świetnie w Teams dla firm/organizacji, a już niebawem stanie się dostępna również dla konsumentów!

Microsoft Teams dla użytkowników domowych

Warto jeszcze wspomnieć o tablicy (animacja powyżej), którą posiada każdy pojedynczy czat. Tablica organizuje całą udostępnioną na czacie zawartość, taką jak zdjęcia, pliki, linki, udostępnione zadania i nadchodzące wydarzenia. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu, jako że nie musimy przewijać czatu, by znaleźć to, czego szukamy. Cała zawartość mieści się po prostu w odpowiednich kategoriach na tablicy.

Work-life balance w jednej aplikacji

Równowaga między życiem zawodowym i prywatnym to sprawa wyjątkowo ważna dla zachowania dobrostanu psychicznego i zdrowych relacji. Niestety wielu ludzi ma z tym problem — zwłaszcza teraz, gdy w warunkach pracy zdalnej granica między tymi sferami życia zdaje się rozmywać. Odnajdowanie tej równowagi u każdego z nas wygląda inaczej.

Microsoft Teams dla użytkowników domowych

W przypadku Microsoft Teams nie musimy obawiać się tego, że aktywności prywatne i zawodowe będą się na siebie nakładać. Aplikacja pozwala zarządzać obiema sferami życia w odpowiednim rozdzieleniu. Separacja ta działa już na poziomie konta. Wszystkie pliki, kontakty, czaty i inne informacje z konta służbowego są oddzielone od tych na koncie osobistym, a użytkownik może łatwo przełączać się między tymi profilami.

Jak używać funkcji osobistych w Teams?

Funkcje osobiste w Teams są dostępne za darmo dla osób z całego świata. Jeśli korzystasz z Teams służbowo, wystarczy że klikniesz ikonę profilu, aby dodać konto osobiste. Jeśli natomiast jesteś nowym użytkownikiem, możesz pobrać Teams na urządzenia z iOS, Androidem lub Windows 10, albo też otworzyć Teams w przeglądarce.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia