Spore problemy z instalacją aktualizacji zbiorczej dla Windows 10

Spore problemy z instalacją aktualizacji zbiorczej dla Windows 10

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 8/11/2015, 9:44 AM

Liczba odsłon: 3955

Pierwsza aktualizacja zbiorcza dla systemu Windows 10 została wydana piątego sierpnia. Zdaniem użytkowników, którzy dokonali już jej instalacji, aktualizacja ta pozytywnie wpływa na działanie całego systemu. Problem polega na tym, że na wielu komputerach nie chce się ona zainstalować, blokując przy tym komputer na wiele godzin.

Jak opisuje to użytkownik BrettDM na forum Microsoft Answers, wydana niedawno aktualizacja zbiorcza o numerze KB3081424 pobiera się, uruchamia ponownie komputer i rozpoczyna instalację. Po osiągnięciu kilkudziesięciu procent postępu w instalacji system ponownie się restartuje i proces ten powtarza się kilka razy. Potem jednak system stwierdza, że coś poszło nie tak i zaczyna dezinstalować aktualizację, przywracając tym samym komputer do stanu sprzed jej instalacji. Całość może zająć nawet kilka godzin.

Największy problem mają tu posiadacze systemu Windows 10 w edycji Home, na której nie jest możliwe wyłączenie usługi Windows Update. Tym samym wadliwa aktualizacja zbiorcza próbuje się instalować automatycznie, bez możliwości jej wyłączenia. Co więcej, procesu tego nie jest w stanie zatrzymać nawet opublikowane przez Microsoft narzędzie do blokowania wybranych aktualizacji, co w efekcie końcowym w dużej mierze uniemożliwia tym osobom korzystanie z komputera.

Jednym z rozwiązań wydaje się być ręczne usunięcie z rejestru identyfikatorów bezpieczeństwa (SID) nieistniejących w systemie kont, będących pozostałościami po poprzednim systemie operacyjnym, który uaktualniliśmy do Windows 10. Sprowadza się ono do usunięcia niechcianych identyfikatorów pod kluczem HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\ProfileList. Usuwamy stąd tylko te SID-y, które nie są częścią obecnego systemu Windows 10.

Z powyższego sposobu nie powinny korzystać osoby niedoświadczone, gdyż usunięcie nieprawidłowego identyfikatora może uniemożliwić im przyszłe zalogowanie się w systemie, czego rozwiązaniem będzie już tylko ponowna instalacja systemu operacyjnego. A zatem ci użytkownicy, którzy nie potrafią rozpoznać w swoim systemie prawidłowych identyfikatorów istniejących kont (również tych systemowych) mogą spróbować ręcznie zainstalować wspomnianą aktualizację zbiorczą (pliki aktualizacji x86 i x64), albo też poczekać na stosowne narzędzie lub inną aktualizację Microsoftu, która automatycznie rozwiąże ten problem.