Spore problemy z instalacją aktualizacji zbiorczej dla Windows 10

Spore problemy z instalacją aktualizacji zbiorczej dla Windows 10

 Krzysztof Kapustka
Krzysztof Kapustka
09:44
11.08.2015
6 komentarzy
3095 wyświetleń

Pierwsza aktualizacja zbiorcza dla systemu Windows 10 została wydana piątego sierpnia. Zdaniem użytkowników, którzy dokonali już jej instalacji, aktualizacja ta pozytywnie wpływa na działanie całego systemu. Problem polega na tym, że na wielu komputerach nie chce się ona zainstalować, blokując przy tym komputer na wiele godzin.

Jak opisuje to użytkownik BrettDM na forum Microsoft Answers, wydana niedawno aktualizacja zbiorcza o numerze KB3081424 pobiera się, uruchamia ponownie komputer i rozpoczyna instalację. Po osiągnięciu kilkudziesięciu procent postępu w instalacji system ponownie się restartuje i proces ten powtarza się kilka razy. Potem jednak system stwierdza, że coś poszło nie tak i zaczyna dezinstalować aktualizację, przywracając tym samym komputer do stanu sprzed jej instalacji. Całość może zająć nawet kilka godzin.

Największy problem mają tu posiadacze systemu Windows 10 w edycji Home, na której nie jest możliwe wyłączenie usługi Windows Update. Tym samym wadliwa aktualizacja zbiorcza próbuje się instalować automatycznie, bez możliwości jej wyłączenia. Co więcej, procesu tego nie jest w stanie zatrzymać nawet opublikowane przez Microsoft narzędzie do blokowania wybranych aktualizacji, co w efekcie końcowym w dużej mierze uniemożliwia tym osobom korzystanie z komputera.

Jednym z rozwiązań wydaje się być ręczne usunięcie z rejestru identyfikatorów bezpieczeństwa (SID) nieistniejących w systemie kont, będących pozostałościami po poprzednim systemie operacyjnym, który uaktualniliśmy do Windows 10. Sprowadza się ono do usunięcia niechcianych identyfikatorów pod kluczem HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\ProfileList. Usuwamy stąd tylko te SID-y, które nie są częścią obecnego systemu Windows 10.

Z powyższego sposobu nie powinny korzystać osoby niedoświadczone, gdyż usunięcie nieprawidłowego identyfikatora może uniemożliwić im przyszłe zalogowanie się w systemie, czego rozwiązaniem będzie już tylko ponowna instalacja systemu operacyjnego. A zatem ci użytkownicy, którzy nie potrafią rozpoznać w swoim systemie prawidłowych identyfikatorów istniejących kont (również tych systemowych) mogą spróbować ręcznie zainstalować wspomnianą aktualizację zbiorczą (pliki aktualizacji x86 i x64), albo też poczekać na stosowne narzędzie lub inną aktualizację Microsoftu, która automatycznie rozwiąże ten problem.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

 • CyBeLQ 10:03 11.08.2015

  Mi po aktualizacji zniknely sterowniki do karty ktore dzialaly bez zarzutow przed instalacja i teraz nie mam full hd na kompie :/ a nie mam kasy na kupno nowej karty badz PCta

 • pawel 10:06 11.08.2015

  Mnie mega denerwuje grzanie procesora w tablecie Dell venue 8 pro, procek chodzi na wysokich obrotach, grzeje sie i wyczerpuje baterie. Generalnie Windows 8.1 sprawował sie znacznie lepiej jak dziesiątka. Zrobilem nawet czysta instalacje win10 i bez poprawy :/

 • Mark 20:28 14.08.2015

  Jakoś nie miałem problemów z instalacją aktualizacji, ale system działa żenująco. Do tego nie da się włączyć defendera. Czy da się wrócić do 8.1? Chyba już nie ma szans. Trzeba by z płyty.

 • z123 10:46 16.08.2015

  Dokonałem aktualizacji z W7 do W10. Efekty: W10 dłuuuuugo startuje, wyłączył niektóre aplikacje np. TempCore, po starcie wyskakuje komunikat o jakimś błędzie aplikacji atibtmon.exe, nie działa napęd CDROM, znikła drukarka, choć sterowniki są widoczne. W ogóle jakoś ciężko chodzi. Próbowałem rozwiązać to przy pomocy opcji do rozwiązywania problemów, nie pomogło. Szukałem sterowników do CDROM-nie pomogło. Nadmieniam, że miałem komunikat, iż mój komputer (laptop) spełnia wymagania i nie ma konfliktu sprzętowego. Instalacja wszystkich aktualizacji też nic nie pomogła. W związku z tym wróciłem do W7 i nie wiem czy zaryzykuję W10. osobiście jestem zawiedziony.

 • Rysiek 21:44 16.08.2015

  Mi po drugiej aktualizacji zbiorczej wszystko zaczęło mulic. Przyznam szczerze, że jestem zawiedziony tym systemem. Irytujący Windows Update z brakiem kontroli nad aktualizacjami, niefunkcjonalny i dziwny sposób konfiguracji systemu podzielony na panel sterowania i to coś..., w dodatku funkcje które nie dają się wyłączyć...krótko mówiąc wczoraj wróciłem do siódemki i 10 raczej będę unikać.

 • jerzyk12 13:44 19.08.2015

  Skorzystajcie z opcji instalacji systemu na czyst a gwarantuję że system będzie śmigał wspaniale.Jedynie może powstać konieczność zainstalowania sterownika lub dwóch.Ale co to za trudność.

Skomentuj

Autor