Smart Writing System, czyli notowanie na ekranie i papierze jednocześnie

Smart Writing System, czyli notowanie na ekranie i papierze jednocześnie

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 11/28/2017, 11:19 AM

Liczba odsłon: 4179

Jednym z najlepszych rozwiązań do sporządzania notatek w dobie cyfrowej rewolucji jest niezaprzeczalnie połączenie rysika z tabletem Surface i aplikacją OneNote. Nie zmienia to jednak faktu, że spora ilość ludzi przyzwyczaiła się do pisania na najzwyklejszym w świecie papierze, zaś nawyków tego typu bardzo ciężko jest się pozbyć. Oczywiście doprowadziło to do stworzenia rozwiązań dedykowanych właśnie im, mających stanowić swego rodzaju pomost pomiędzy klasycznym notowaniem w szkicowniku oraz na ekranie urządzenia mobilnego. Doskonałym przykładem może być w tym miejscu Neo smartpen N2, który w kombinacji ze specjalnymi notesami pozwala na wygodne notowanie na papierze przy jednoczesnym przenoszeniu wyników naszej pracy do środowiska cyfrowego. Niestety, dotychczas brakowało odpowiedniej aplikacji, która pozwoliłaby na wykorzystanie pełnego potencjału urządzenia. Na szczęście niebawem stan ten ulegnie zmianie, bowiem firma Moleskin, odpowiedzialna za aplikację współpracującą z omawianym rysikiem w przypadku systemów Android oraz iOS, nawiązała współpracę z Microsoftem.

Neo smartpen N2

Efektem wzmiankowanej kooperacji ma być stworzenie odpowiednika aplikacji Smart Writing System dla systemu Windows 10. Dzięki niej nasze szkice oraz notatki w łatwy sposób przenoszone będą zarówno do aplikacji Word, jak i do PowerPointa oraz OneNote. Umożliwi to wykorzystanie wspomnianego wcześniej stylusa w zupełnie nowy sposób. Warto powiedzieć jeszcze co nieco o samym jego działaniu, bowiem znacząco różni się on przykładowo od Surface Pena - Neo smartpen N2 jest zasadniczo hybrydą pomiędzy klasycznym długopisem a rysikiem. Do śledzenia jego ruchów wykorzystywana jest wbudowana kamera, znajdująca się niedaleko stalówki oraz wykonany ze specjalnego papieru notes (których zestaw zakupić można osobno). Pisząc zapełniamy notes, zaś za pomocą łączności Bluetooth położenie stylusa względem strony jest przesyłane do urządzenia działającego w oparciu o Windows 10, gdzie następnie aplikacja interpretuje dane tworząc dokładną kopię notatki w wersji cyfrowej. Jak łatwo przewidzieć, sprawdza się to w praktyce wyśmienicie.

Ciężko ocenić, czy nowe rozwiązanie przyjmie się dosyć dobrze, by utrzymać się na rynku – w końcu stworzone zostało dla specyficznej grupy odbiorczej. Spójrzmy prawdzie w oczy, osoby sporządzające większe ilości notatek używają do tego celu zwykle klasycznej klawiatury fizycznej bądź też kompaktowych rysików – zwolenników analogowych rozwiązań pozostało zaś relatywnie niewielu. Oczywiście jest szansa na to, że trendy te się zmienią, jednak obecnie raczej się na to nie zanosi…

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia