Satya Nadella szóstym najlepszym CEO w USA. Tim Cook z Apple na 69 miejscu

Satya Nadella szóstym najlepszym CEO w USA. Tim Cook z Apple na 69 miejscu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/19/2019, 8:45 PM

Liczba odsłon: 1313

Gdzie Rzym, a gdzie Krym? A może raczej gdzie Redmond, a gdzie Cupertino? Odpowiedź jest jedna: na liście amerykańskich firm z najlepszymi CEO według rankingu Employees' Choice Awards prowadzonego przez Glassdoor. Satya Nadella ma to szczęście, że w podobnych rankingach od początku bryluje wśród najlepszych. Dużo słabiej wypadają natomiast obecny szef Apple'a czy też szef Facebooka. Kto jeszcze trafił na listę?

Satya Nadella zabłysnął jako gość, który zaprowadził porządki w kulturze i strukturach Microsoftu, postawił firmę na nogi po ciemnej dekadzie i doprowadził do niespotykanego wzrostu, dzięki któremu Microsoft raz po raz stawał się najwięcej wartym przedsiębiorstwem na świecie... Co zresztą dla niego - z pewnych szczególnych względów - nie było powodem do świętowania. Te i inne osiągnięcia sprawiły, że Satya jest wyjątkowo pozytywnie oceniany przez pracowników, ale też i zewnętrznych obserwatorów. W rankingu stu najlepszych CEO w Ameryce zajął on w tym roku 6 miejsce. Dla jasności - Glassdoor to portal, na którym obecni i byli pracownicy mogą anonimowo oceniać firmy i ich zarządy.

Reklama

Kto natomiast w rankingu prowadzi? Pierwsze miejsce należy do Pata Gelsingera z VMWare. Z segmentu stricte technologicznego warto jeszcze wymienić Johna Legerego z T-Mobile (4 miejsce), Shantanu Narayena z Adobe (5 miejsce), ale też Tima Cooka z Apple (69 miejsce) i Marka Zuckerberga z Facebooka (55 miejsce). Co ciekawe, ten ostatni wciągu roku spadł na nie z miejsca 16. Trudno się jednak dziwić, biorąc pod uwagę, jak trudny dla giganta social media był to rok.

Co jeszcze musiałby zrobić Nadella, by wspiąć się na podium? Mimo naszych (chyba uzasadnionych) zachwytów parę linijek wyżej w firmie z Redmond wciąż jest wiele do zrobienia. Microsoft usprawnia mechanizmy raportowania o mobbingu czy dyskryminacji, ale nie może zagwarantować, że wszyscy jego pracownicy będą szanować normy kulturowe firmy. Jeśli natomiast chodzi o zarobki w Microsoft, pracownikom najwyraźniej nie przeszkadza gigantyczna dysproporcja między ich pensjami a pensją szefa. Według wcześniejszych ankiet większość pracowników jest zadowolona z zarobków. Nie wszystkim za to podoba się współpraca Microsoftu z armią i innymi służbami.