Satya Nadella chce tworzyć "nowe rodzaje komputerów"

Satya Nadella chce tworzyć "nowe rodzaje komputerów"

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:48
21.04.2017
0 komentarzy
1957 wyświetleń

Niedawno minęły zaledwie trzy lata, odkąd Satya Nadella stał się nowym CEO Microsoft, jednak już dużo wcześniej można było stwierdzić, że dawny EVP grupy Cloud and Enterprise na zawsze zapisał się w historii firmy. Pod wodzą Nadelli firma z powodzeniem wprowadziła Windows 10 i podejście "Winows as a Service", podwoiła zyski z Office 365 i Azure, i zamieniła dział Surface w miliardowy biznes. Wszystkie te wysiłki zostały zauważone przez inwestorów, stąd akcje firmy osiągnęły najwyższą wartość w historii.

Nawet pomimo niemal całkowitego zaprzepaszczenia potencjału Windows Mobile, nowy szef Microsoft może być dumny z ostatnich trzech lat działalności. Największa - jak by się mogło wydawać - porażka ostatnich lat może stać się zalążkiem czegoś zupełnie nowego. Satya Nadella już wcześniej mówił, że firma szykuje nowatorskie urządzenie, wychodzące poza ramy koncepcyjne współczesnych smartfonów. W nowym wywiadzie słowa te znajdują niejako potwierdzenie. "Jedną z kluczowych kwestii, zwłaszcza w biznesie technologicznym, jest to, że musisz być w stanie przekraczać granice. Innymi słowy, dajmy na to, gdy jesteś firmą odnoszącą sukcesy, masz te wspaniałe połączenia między ideą, konceptem, możliwościami i kulturą. Gdy odnosisz sukcesy, oznacza to, że potraktowałeś odpowiednio ideę, zbudowałeś właściwe możliwości, by ją realizować, i umożliwia to twoja kultura. Teraz wyzwanie dotyczy tego, że w pewnym sensie koncept musi zostać zastąpiony nową ideą. W innym przypadku jak możesz się odnowić? By zbudować nowy koncept, musisz zbudować nowe możliwości i tam może wkroczyć twoja kultura. Tak więc jednym z największych wyzwań w byciu liderem jest umiejętność rozpoznania właściwego czasu, by wdrażać nowe idee, i tego, jak budować nowe możliwości na długo przed tym, gdy idea w ogóle się pojawi" - mówi Nadella i jako przykład podaje inżynierów krzemowych, których firma zatrudniła lata temu, a którzy później stali się twórcami przełomowych innowacji, takich jak HoloLens czy FPGA - chipów, których Microsoft używa w swoich centrach danych. "Nie możesz wybiegać za daleko do przodu, nie możesz odstawać też w tyle" - dodaje Nadella.

CEO z zamiłowaniem opowiada o przyszłych urządzeniach komputerowych, objaśniając też rolę, jaką Microsoft odgrywa w tej cyfrowej transformacji. Co więcej, Nadella uważa, że przyszłością komputeryzacji będzie posiadanie wielu różnych typów urządzeń pracujących w synergii: "Byliśmy podekscytowani tworząc kategorię 2-w-1, która jest najszybciej rosnącą kategorią pośród PC. Jesteśmy podekscytowani Surface Studio i jego znaczeniem w ponownym wyobrażeniu sobie, czym jest komputer desktop. Jesteśmy też bardzo podekscytowani w związku z Surface Hub jako komputerem dla sal konferencyjnych, oczywiście także w związku z HoloLens i całym światem rzeczywistości połączonej. Dla mnie więc nowe rodzaje komputerów są tym, co chcemy tworzyć dla konsumentów. Ważne jest jednak, że zamiast myśleć o każdym z nich jako o działającym niezależnie komputerze, myślimy raczej, że powinny stworzyć dla was fabrykę urządzeń". Co to oznacza dla przyszłości Windows 10? "Gdy mówimy o Windows 10, nie chodzi już dłużej o system operacyjny dla urządzenia. To system operacyjny dla wszystkich waszych urządzeń. W ten sposób próbujemy podołać innowacyjnemu wyzwaniu powołania do życia nowych rzeczy, ale również radzić sobie ze społeczną złożonością faktu posiadania wielu urządzeń w swoim życiu" - dodaje CEO.

Oczywiście ekosystem Windows 10 (zaprezentowany po części na grafice powyżej) nie jest przestrzenią zamkniętą. Firma już teraz współpracuje z producentami zestawów VR i MR, rozwija Connected Vehicle Platform dla producentów samochodów, inwestuje w IoT i komputer kwantowy, ale jest praktycznie nieobecna na rynku wearable czy smart TV. Co Satya Nadella myśli o nowych kategoriach? Odpowiedź może napawać optymizmem: "Za każdym razem, gdy myślisz o wszystkich tych technologiach, które już stworzono, powinieneś rozejrzeć się wokoło, a znajdziesz kogoś, w którego wyobraźni zrodziła się nowa idea. Jednego jestem pewien: w naszych życiach będzie więcej innowacji, niż było ich w przeszłości". Trzymamy za słowo!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/satya-nadella-wants-to-build-the-new-forms-of-computing-for-consumers-see-windows-10-as-an-os-for-all-of-your-devices

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

Skomentuj

Autor