Samochód z Windowsem? Microsoft nawiązuje współpracę z TomTom

Samochód z Windowsem? Microsoft nawiązuje współpracę z TomTom

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 9/9/2019, 9:38 AM

Liczba odsłon: 1311

Motoryzacja nie kojarzy się bezpośrednio z marką Microsoft. Współczesne pojazdy są jednak teraz tak zaawansowane technologicznie, że stały się dosłownie inteligentne. Sztuczna inteligencja natomiast już bardzo szybko kojarzy się właśnie z Microsoftem oraz z Azure.

W tę gałąź techniki Microsoft inwestuje od dawna bardzo mocno i teraz gdy motoryzacja wyszła daleko poza cylindry, konie mechaniczne i spalanie na 100 km, gigant może wykazać się również tutaj. Tytułowego Windowsa w samochodzie raczej nie trzeba się obawiać, bo Microsoft patrzy na ten temat o wiele szerzej.

MCVP

O Microsoft Connected Vehicle Program pisaliśmy już 2 lata temu, wiec nie jest to jakaś nowa inicjatywa. Gigant stale ją rozwija, tym razem do współpracy zapraszając firmę TomTom, która jest bardzo znaną marką w branży nawigacji samochodowych. Współpraca ta ma na celu stworzenie kolejnego poziomu integracji z platformą Azure, który pozwoliłby producentom samochodów generować analizy oparte na danych w celu dostarczania dostosowanych usług oraz podejmowania bardziej świadomych projektów i decyzji inżynieryjnych. Fakt, brzmi to, jak taki korporacyjny bełkot, ale sprowadza się do kilku podstawowych elementów:

  • Interfejs samochodowy - obejmuje to tanie w produkcji i szeroko dostępne ekrany dotykowe, zintegrowanych asystentów głosowych oraz rozszerzoną łączność z innymi urządzeniami kierowcy i pasażerów. Podstawą tego mogą być systemy LG webOS Autoplatform lub Faurecia, które pozwolą stworzyć kokpit przyszłości z szerokimi możliwościami łączności i personalizacji doświadczeń.
  • Pojazdy autonomiczne - jak sama nazwa wskazuje, Microsoft chce sprawić, że więcej modeli samochodów (nie tylko te klasy premium, jak Tesla) będzie samodzielnie poruszać się w ruchu drogowym. W tym celu gigant chce wykorzystać rozwiązania firmy Teraki, która zapewnia szybką i prostą w implementacji analizę danych z sensorów, która możne być przeprowadzana lokalnie, jak również w połączeniu z chmurą Azure. Drugim filarem tego punktu są oczywiście dane kartograficzne i informacje o ruchu zapewniane przez firmę TomTom.
  • Zaawansowana nawigacja - samodzielne poruszanie się w ruchu drogowym to jedno, ale trzeba też wiedzieć, jak dojechać do punktu docelowego. Tutaj również pomogą rozwiązania firmy TomTom, jak również Telenav, która jest wiodącym dostawcą usług związanych z samochodami połączonymi i usługami lokalizacyjnymi.
  • Łączność i regularne aktualizacje OTA - samochód niczym smartfon będzie zapewniać stałą łączność z Siecią, a za jej pośrednictwem będzie otrzymywać regularne aktualizacje.

2 lata temu, gdy projekt dopiero raczkował, Microsoft zapewnił, że do tej branży wchodzi nie jako konkurent, ale jako partner. TomTom, który w 2016 rok przeniósł swoje serwery do Azure, jest jednym z bardziej oczywistych partnerów. W ciągu tych 24 miesięcy zauważyliśmy, że samochody przestały być traktowane po prostu jako rzeczy, których zadaniem jest przetransportowanie nas z punktu A do punktu B, i coraz większą wagę przykłada się do tego, jak są w stanie wspomóc nas w codziennym życiu - tak jak wcześniej wspomógł nas smartfon, który od dawna nie służy już tylko do dzwonienia i pisania SMS.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia