Rzut oka na wczesną wersję Windows 10 dla małych tabletów

Rzut oka na wczesną wersję Windows 10 dla małych tabletów

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:16
14.04.2015
2 komentarze
2279 wyświetleń

Microsoft jeszcze w styczniu ogłosił, że powstanie nowa wersja Windows 10, przygotowana specjalnie dla urządzeń poniżej 8 cali. System ten jest zgoła odmienny od desktopowego Windows 10, za to bardziej przypomina Windows 10 for Phones czy Windows Phone 8.1. Rzeczywiście, system został pozbawiony pulpitu, jednocześnie wspierając aplikacje Windows Phone i "Uniwersalne" aplikacje Windows.

Zrzuty ekranu, które poniżej zobaczycie, to pierwsze wyciekłe materiały, ukazujące pracę Windows 10 w środowisku mniejszych tabletów. Jest to także dość wczesna wersja systemu, więc wygląd i liczba elementów w interfejsie użytkownika mogą wydać się nieco zaskakujące. Wszystko to ulegnie zmianom, zanim system przejdzie w fazę RTM latem tego roku. Jak twierdzą testerzy, nowe aplikacje Windows dostosowują się do niemal wszystkich rozmiarów ekranu, także w przypadku tabletów. Aplikacje pokroju Kalkulatora czy Rejestratora dźwięku nie są tu wyjątkiem. Co istotne, ich interfejs bardziej przypomina platformę desktop, niż Windows Phone. Nie są to jednak "klasyczne" aplikacje Win32.

Znakiem rozpoznawczym większości aplikacji jest symbol trzykropka w prawym dolnym rogu ekranu. Pozwala on przejść do dodatkowych opcji, a jego położenie ułatwia naciśnięcie go prawym kciukiem. Swoją funkcjonalnością przywodzi na myśl panel boczny (charms) z Windows 8.1, jednak tym razem - jak podkreślają testerzy - mamy do czynienia z bardziej funkcjonalnym menu kontekstowym.

Jak już wspomnieliśmy, w tej edycji Windows 10 nie znajdziemy śladu po pulpicie. Ekran startowy - na wzór Windows 10 for Phones - nie został jeszcze ukończony, dlatego doświadczenie jego użytkowania nie jest finalne. Co ciekawe, system wspiera urządzenia wskazujące, oparte na bezprzewodowym połączeniu Bluetooth. Dzięki temu użytkownik może swobodnie nawigować za pomocą klawiatury i myszy, nawet pomimo typowo "dotykowego" interfejsu. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią tradycyjne rozwiązania w aplikacjach pakietu Office, takich jak Word czy Excel.

Istnieją realne szanse, że Microsoft zaprezentuje Windows 10 dla małych tabletów podczas tegorocznej konferencji BUILD (29 kwietnia - 1 maja), co da nam głębszy wgląd w to, jak w najbliższych latach będą wyglądać i pracować tablety z Windows.

Poniżej przedstawiamy galerię zrzutów ekranu:

Windows 10

Windows 10

Windows 10

Windows 10

Windows 10

Windows 10

Windows 10

Windows 10

Windows 10


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.winbeta.org/news/heres-early-first-look-windows-10-small-tablets

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • pach 22:02 14.04.2015

    "dlatego doświadczenie jego użytkowania nie jest finalne." Jezus jaki google translate, i to jakaś wersja sprzed 10 lat :/ co to w ogóle oznacza?

  • KS 13:54 15.04.2015

    W źródle nie pada w ogóle określenie, które można by przetłumaczyć w ten sposób. To zdanie nie zostało przetłumaczone, tylko napisane.

Skomentuj

Autor