Rysik z wibracjami. Microsoft patentuje feedback haptyczny w Surface Pen

Rysik z wibracjami. Microsoft patentuje feedback haptyczny w Surface Pen

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/20/2018, 5:54 PM

Liczba odsłon: 1652

Rozwój pióra dotykowego Surface Pen trwa nadal. Tylko w ostatnich miesiącach jego twórcy zarejestrowali kilka patentów, m.in. związanych z ładowaniem pióra i interakcją za pomocą klipsu mocującego. Nowy patent w portfolio Microsoftu opisuje implementację feedbacku haptycznego, czyli technologii występującej w padach do gier czy ekranach dotykowych. Czy kolejne urządzenie Surface zostanie przepełnione wibracjami?

Surface Pen - wibracje

W jaki sposób pióro dotykowe miałoby wytwarzać wibracje? Odpowiadać za to ma najwyraźniej elektromagnes zainstalowany w końcówce Surface Pen. W opisie patentu o nazwie HAPTIC STYLUS czytamy o cewce zamontowanej w podłożu i sterowniku skonfigurowanym do indukowania haptycznego sprzężenia zwrotnego przez końcówkę w oparciu o sygnał przesyłany do cewki, co działa jak elektromagnes. Powierzchnia podłoża jest zwrócona do elementu sprężystego, a ten naciska na powierzchnię w odpowiedzi na odchylenie końcówki względem obudowy. Choć pióro dotykowe niekoniecznie jest kontrolerem do gier (gdzie często używana jest taka technologia), wciąż istnieje wiele aplikacji, które współgrałyby z feedbackiem haptycznym, dając użytkownikowi bardziej precyzyjne poczucie kontroli, tak jak ma to miejsce np. w ekranach dotykowych czy innym kontrolerze z tej samej rodziny - Surface Dial.

Surface Pen - wibracje

Delikatne wibracje pióra mogą poprawić doświadczenie pisania na ekranie, który - nie oszukujmy się - sam w sobie nie jest w stanie imitować ani tym bardziej zastąpić papieru. To więc po stronie pióra znajdować miałby się mechanizm odpowiedzialny za tworzenie imitacji doświadczenia pisania na papierze. Innym zadaniem feedbacku haptycznego jest odpowiadanie na określone zdarzenia, takie jak otwieranie aplikacji, wykonanie konkretnej akcji w programie lub otrzymywanie nowego powiadomienia. W ten sposób pióro przestaje być tylko urządzeniem wejścia i zyskuje możliwość przekazania czegoś użytkownikowi - czegoś, co można nazwać informacją zwrotną.

Na koniec warto przypomnieć, że z feedbackiem haptycznym Microsoft eksperymentował również w kontekście Surface Phone. Choć treść patentu upubliczniono w grudniu, złożono go jeszcze w 2016 roku. O ile Microsoft wykorzysta tę technologię, to Surface Phone - z uwagi na swą nietypową budowę - będzie przenosił wibracje w równie nietypowy sposób.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia