Raport bezpieczeństwa: Windows 8 bezpieczniejszy niż Windows XP

Raport bezpieczeństwa: Windows 8 bezpieczniejszy niż Windows XP

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 10/29/2013, 4:00 PM

Liczba odsłon: 3040

Microsoft przedstawił kolejny raport bezpieczeństwa Security Intelligence Report. W dokumencie przedstawiono analizę informacji o zagrożeniach z ponad miliarda komputerów. W raporcie w dużej mierze skupiono się za systemie Windows XP, który od kwietnia przyszłego roku nie będzie dłużej aktualizowany.

Opublikowany dziś raport bezpieczeństwa jest już piętnastym wydaniem. Dzięki prowadzonym przez cały rok badaniom Microsoft i firmy zajmuje się zabezpieczeniami mogą łatwiej identyfikować luki w zabezpieczeniach, gromadzić informacje o złośliwych aplikacjach i poprawiać swoje programy oraz usługi.

Microsoft od dłuższego czasu prowadzi kampanię, której celem jest przekonanie użytkowników do zmiany systemu operacyjnego na nowszy. W domyśle jest to Windows 8.1. 4 kwietnia 2014 roku Microsoft zamknie dostęp do wsparcia technicznego i aktualizacji bezpieczeństwa systemu Windows XP, który jest obecny na rynku już od 12 lat. Według danych firmy analitycznej StatCounter z okresu od października 2012 roku do października 2013 roku z systemu Windows XP korzysta 22 procent użytkowników w skali globalnej i 26 procent użytkowników w Polsce.

Z raportu wynika, że w pierwszej połowie 2013 r. 16 procent komputerów z aktualnymi produktami firmy Microsoft, chroniącymi przed zagrożeniami w czasie rzeczywistym, miało kontakt ze szkodliwym oprogramowaniem. Chociaż użytkownicy systemu Windows 8 mieli kontakt z podobną ilością szkodliwego programowania, co użytkownicy Windows XP, ci ostatni byli sześciokrotnie bardziej narażeni na infekcję systemu wskutek tych zagrożeń.

Wyniki badań skomentował Tim Rains, dyrektor Microsoft Trustworthy Computing. Nowoczesne systemy, takie jak Windows 8, zawierają zaawansowane technologie zabezpieczeń opracowane specjalnie po to, by wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach było dla cyberprzestępców trudniejsze i droższe. Rains wypowiedział się też na temat samego Windows XP. Powiedział, że po 4 kwietnia przyszłego roku praca z tym systemem będzie wiązało się z dużym ryzykiem, ponieważ hakerzy będą wykorzystywać niezabezpieczone luki, a odkrycie nowych nie będzie dla nich dużym wyzwaniem. Bardzo zależy nam na uświadomieniu użytkownikom zagrożeń związanych z używaniem systemu Windows XP po zakończeniu okresu obsługi. Chcemy ich także przekonać o zaletach przejścia na bardziej nowoczesny system operacyjny, który zawiera najnowsze innowacje z dziedziny zabezpieczeń, jest na bieżąco wspierany i może dzięki temu lepiej chronić ich informacje - dodał Rains.