Qualcomm nadal chce budować pecety ARM. Snapdragon 7c i 8c oficjalnie zapowiedziane

Qualcomm nadal chce budować pecety ARM. Snapdragon 7c i 8c oficjalnie zapowiedziane

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/6/2019, 1:02 PM

Liczba odsłon: 782

Always Connected PC to trend, który wykrystalizował się w 2017 roku i właściwie trwa do dziś, m.in. za sprawą Surface Pro X, choć sama nazwa właściwie nie jest już używana. Początkowo pecety ARM cechowała kiepska wydajność, jako że powszechnie stosowane wtedy układy Snapdragon 835 nie radziły sobie z potrzebami PC. Dopiero później powstały dedykowane układy, takie jak Snapdragon 850 i 8cx. Qualcomm zapowiada tymczasem nową generację pecetowych SoC-ów.

Wczoraj miał miejsce trzeci dzień dorocznego Snapdragon Technology Summit. Stało się to okazją do prezentacji dwóch nowych chipsetów ARM, które mają szansę rywalizować z produktami Intel czy AMD. Pierwszym z nich jest Snapdragon 7c, raczej niskobudżetowy układ napędzający Always Connected PCs. Qualcomm zapewnia, że układ gwarantuje 25% skok wydajności systemu i dwukrotnie wyższą żywotność baterii w porównaniu do konkurencyjnych platform, a także szybką łączność dzięki modemowi Snapdragon X15 LTE. SoC zawiera poza tym Octa-core Qualcomm Kryo 468 CPU oraz Qualcomm Adreno 618 GPU. Układ wykonuje ponad 5 bilionów operacji na sekundę (TOPS - trillion operations per second), obsługując funkcje AI oferowane przez Windows 10.

Snapdragon 8c

Drugim zaprezentowanym układem jest Snapdragon 8c. Ten z kolei ukazywany jest jako nowy mainstreamowy chip dla "zawsze połączonych" pecetów. Zastąpi on dotychczasowego flagowca, Snapdragona 850. Został zbudowany w technologii 7nm i cechuje go 30% wzrost wydajności w porównaniu do 850. Powinien radzić sobie lepiej zarówno z wielozadaniowością, jak i surową mocą CPU. SoC integruje ponadto modem Snapdragon X24 LTE. Jeśli chodzi o TOPS, Snapdragon 8c wykonuje 6 bilionów operacji na sekundę.

Qualcomm zapowiedział również Snapdragon 8cx Enterprise Compute Platform. Jak sugeruje nazwa, opcja ta dedykowana jest firmom i opiera się na istniejących możliwościach 8cx. Dodaje ona m.in. obsługę funkcji sprzętowych klasy Enterprise. W sumie istnieją już cztery nowoczesne układy dające podstawę dla Always Connected PC: 7c, 8c, 8cx oraz 8cx Enterprise.