Qualcomm: 83% użytkowników chce 20 godzin pracy laptopa na baterii

Qualcomm: 83% użytkowników chce 20 godzin pracy laptopa na baterii

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/22/2018, 8:11 PM

Liczba odsłon: 1483

Qualcomm pokłada wielkie nadzieje w Always Connected PCs, które mają zapewniać niespotykaną żywotność baterii nawet przy pracy z pełnym systemem Windows 10. Bezkompromisową moc mają zapewnić niedawno zapowiadane układy Snapdragon 850 czy Snapdragon 1000. Ten pierwszy, dedykowany wyłącznie Windows 10 na ARM, zapewni o 20% większą niż u poprzednika żywotność baterii. Ankieta, którą Qualcomm przeprowadził, wskazuje jasno, że to właściwy kierunek.

Snapdragon 850

Samo zaistnienie kategorii Always Connected PCs było odpowiedzią na rosnące potrzeby użytkowników w takich obszarach, jak szybkość łącza internetowego, moc obliczeniowa zdolna napędzać pełny Windows 10 i niespotykana mobilność, którą gwarantuje niskie zapotrzebowanie na energię. Już pierwsza generacja ze Snapdragonem 835 oferowała dłuższy czas pracy na baterii, niż praktycznie cała obecna generacja laptopów - testy wskazują na 20-22 godziny pracy na jednym naładowaniu przy sporym obciążeniu, takim jak oglądanie filmów. Okazuje się, że dla większości klientów Qualcomm jest to absolutne minimum.

Na wczorajszej konferencji w Pekinie producent przeprowadził ankietę, by zbadać opinię użytkowników. Wyniki bynajmniej nie zaskakują. 83% ankietowanych stwierdziło, że oczekuje więcej niż 20 godzin pracy laptopa na baterii, zaś 60% chciałoby mieć szybki internet mobilny 4G LTE. Na tym samym wydarzeniu Qualcomm omawiał nadchodzącego Snapdragona 850. Chipset będzie produkowany na wyłączność dla PC z Windows 10. Jest on specjalnie zoptymalizowany pod kątem pracy z tym systemem i oferuje taktowanie zegara w częstotliwości prawie 3 GHz, przy czym jego wydajność względem modelu 835 wzrasta o 30%. O 20% rośnie z kolei żywotność baterii, co na pewno zadowoli wymagających użytkowników.

Pracujące bez ustanku przez kilka dni smartfony nie dziwią już nikogo, ale w przypadku tradycyjnych laptopów więcej niż 10 godzin to prawdziwy wyczyn. Przeniesienie technologii stricte mobilnej do pecetów wydaje się więc rozwiązaniem optymalnym i na tę chwilę chyba jedynym, które może pokonać istniejące ograniczenia.