Przeglądanie InPrivate

Przeglądanie InPrivate

Autor: Robert Żuber

Opublikowano: 7/1/2011, 12:00 AM

Liczba odsłon: 10843

Tryb przeglądania InPrivate znamy już z poprzedniej odsłony przeglądarki Internet Explorer. Stworzono go z myślą o użytkownikach, którzy nie życzą sobie, aby ich działalność w wirtualnym świecie pozostawiała jakiekolwiek ślady na lokalnym komputerze. Podczas surfowania w Sieci przeglądarka standardowo pozostawia pewne informacje na dysku, w postaci na przykład historii odwiedzanych stron, plików tymczasowych, obrazków, skryptów, jak również ciasteczek, które często wykorzystywane są w sposób, który nie jest dla nas przyjazny. Wielokrotnie wpisywane w polach formularzy personalne dane, czy też nazwy użytkownika oraz hasła, mogą za zgodą użytkownika zostać zapisane, a następnie wykradzione przez niepowołane osoby, jeżeli komputer został nienależycie zabezpieczony.

Aby zapobiec tego typu sytuacjom i chronić się przed potencjalnym wyciekiem poufnych danych, bądź po prostu chcąc zatrzeć ślady naszej działalności w Internecie i zabezpieczyć się przed śledzeniem swoich poczynań, można wykorzystać funkcję InPrivate wkomponowaną w przeglądarkę Windows Internet Explorer 9. Wywołanie tego mechanizmu jest niezwykle łatwe. Wystarczy jedynie uruchomić program, a następnie wybrać przycisk Narzędzia, Bezpieczeństwo i Przeglądanie InPrivate. W osobnym oknie uruchomiona zostanie nowa instancja IE9, a aktywny tryb prywatny zostanie wyróżniony widoczną ikoną obok paska One Box. Funkcję można wywołać również znacznie szybciej, korzystając ze skrótu klawiaturowego Ctrl + Shift + P.

Mechanizm ten nie jest domyślnie włączony, więc aby z niego skorzystać należy każdorazowo go aktywować. Standardowe ustawienia tego elementu w pełni zapobiegają przechowywaniu danych dotyczących aktualnej sesji już po pierwszym uruchomieniu, jednakże gdybyśmy zechcieli dostosować pewne dane, jak na przykład poziom prywatności, czy też zdefiniować listę dozwolonych bądź zablokowanych witryn, jest taka możliwość. Należy w tym celu wybrać z menu Narzędzia pozycję Bezpieczeństwo, a następnie wskazać Zasady prywatności strony sieci Web.

Sytuacji, w których użycie trybu prywatnego jest niezwykle wskazane jest wiele. Powinniśmy z niego skorzystać zwłaszcza kiedy korzystamy z Internetu w punktach poza domem, na przykład w kawiarniach internetowych. Ustrzeżenie się przed zapisywaniem haseł oraz innych prywatnych danych jest dobrym zwyczajem, kiedy korzystamy z obcych komputerów podczas użytkowania systemów bankowości internetowej, czy też logowania się do innych serwisów w Sieci. W takich przypadkach mechanizm InPrivate w Internet Explorer 9 sprawdza się bardzo dobrze oraz doskonale pomaga w ochronie prywatność użytkowników. Warto dodać, że nie jest to nowość na rynku przeglądarek, zarówno poprzednia wersja Internet Explorer, jak i wszystkie konkurencyjne produkty posiadają tryb przeglądania prywatnego i w zależności od programu, różnie jest on nazywany. Przykładowo przeglądanie InPrivate w Google Chrome nazwane zostało trybem incognito.