Project Centennial: klasyczne aplikacje Microsoftu już w Sklepie Windows

Project Centennial: klasyczne aplikacje Microsoftu już w Sklepie Windows

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/2/2016, 7:06 PM

Liczba odsłon: 3649

Od ponad roku mówi się o konwersji aplikacji z innych platform na Universal Windows Platform, zgodną ze wszystkimi edycjami Windows 10. W tym roku szczególny nacisk położono na rozwój projektu Centennial, zorientowanego na klasyczne aplikacje Win32. Pierwsze wzmianki pojawiły się w lutym, kiedy to Microsoft nieoficjalnie umieścił klasyczny Office w Sklepie Windows. Apogeum miało miejsce na początku kwietnia, podczas konferencji BUILD 2016. Wtedy to zaprezentowano działanie narzędzia Desktop App Converter, które pozwala samodzielnie skonwertować kod aplikacji Win32. Teraz Microsoft sam dorzucił do projektu swoje trzy grosze.

Desktop App Converter działa na zasadzie "pomostu" (bridge) między desktopowymi aplikacjami Win32 a Universal Windows Apps, podobnie jak czyni to Project Islandwood z aplikacjami iOS. Powiązane ze środowiskiem Visual Studio narzędzie przepakowuje istniejący kod do pakietów UWP, nie naruszając go, lecz dodając kilka niezbędnych w standardzie UWP elementów. Obecnie publiczna wersja narzędzia obsługuje tylko procesory x86. Innymi słowy skonwertowanych aplikacji nie uruchomimy na przykład na telefonach z Windows. To samo dotyczy wprowadzonych właśnie do Sklepu Windows klasycznych aplikacji desktopowych od Microsoft: WordPad, XPS Viewer, Windows Fax and Scan i Tablica Znaków.

Aplikacje wprawdzie znajdują się w Sklepie Windows, ale nie można ich jeszcze pobrać. Dlaczego? Nie chodzi tu bynajmniej o brak polskiej lokalizacji (aplikacje są dostępne tylko w języku angielskim) czy niezaktualizowany Windows 10 (nowe buildy Insider Preview). Project Centennial wymaga pełnoprawnej aktualizacji Windows 10 Anniversary Update, która nadejdzie najprędzej za 2 miesiące. Pozostaje oczywiście pytanie o zasadność umieszczania w Sklepie aplikacji, które w pakiecie dostaje każdy użytkownik Windows. Większość natywnie dostępnych aplikacji UWP (Zdjęcia, Wiadomości itd.) można odinstalować. Gdybyśmy chcieli je potem przywrócić, zamiast instalować cały system, możemy po prostu skorzystać z oferty Sklepu. Klasyczne aplikacje nie są więc niezbędne. W przyszłości może się jednak okazać, że Microsoft opublikuje w Sklepie starsze programy, pochodzące z wcześniejszych generacji Windows. Dzięki temu w Windows 10 moglibyśmy na przykład uruchomić Przeglądarkę fotografii z Windows XP, klasyczny kalkulator albo Windows Movie Maker. To nic innego jak gwarancja wstecznej kompatybilności, niejako na wzór Xbox One, który potrafi uruchamiać gry z Xbox 360.

Aplikacje WordPad, XPS Viewer, Windows Fax and Scan i Microsoft Character Map (Tablica Znaków) są dostępne w Sklepie Windows, ale - jak już wspominaliśmy - na razie nie ma co liczyć, że je uruchomimy, chyba że pojawi się kompatybilny z nimi build Insider Preview.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia