Menu kategorii
 • Programy w tray'u

  Programy w tray'u

   Paweł Wujczyk
  Paweł Wujczyk
  00:00
  19.06.2006
  31150 wyświetleń

  Zaraz po instalacji system Windows XP uruchamia się bardzo szybko. Niestety wraz z użytkowaniem proces ładowania wydłuża się. Jest to spowodowane coraz większą ilością programów instalowanych na naszym komputerze. Nie oznacza to wcale, że mamy ograniczać liczbę aplikacji. Przez samo wgranie narzędzia komputer nie zwalnia. Zdarza się jednak, że program modyfikuje system i uruchamia się samoczynnie przy starcie środowiska. W takim wypadku Windows XP potrzebuje więcej czasu aby uruchomić wszystkie aplikacje. Dodatkowo narzędzia te działając w tle pochłaniają zasoby systemowe. Z tego powodu nasz komputer również wolniej działa. Spróbujmy wyłączyć te procesy.

  Przyjrzyjmy się tray'owi czyli polu obok zegarka, w którym wyświetlane są ikony różnych programów. Jeżeli zajdzie potrzeba rozwińmy pasek pokazując ikony ukryte. W naszym przypadku widzimy cztery ikony, chociaż u Ciebie może być ich o wiele więcej. Przeanalizujmy je. Dwie z prawej informują nas o poprawnej pracy zapory ogniowej oraz antywirusa. Tych programów nie powinniśmy zakańczać ponieważ one mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa systemu. Trzecią jest ikona połączenia sieciowego. Nie jest to program pożerający zasoby Windows XP wiec ikonkę zostawiamy. Czwartym znaczkiem jest ikona informująca o pracy w tle popularnego programu do rozmów internetowych Gadu-Gadu. Aplikacja ta domyślnie uruchamia się wraz ze startem systemu. Spróbujmy tą opcję wyłączyć.

  W tym celu odnajdziemy w konfiguracji programu ustawienie odpowiedzialne za to. Kliknijmy w ikonę przywołując program na pierwszy plan. Poszukajmy ustawień konfiguracyjnych. Szybko przekonujemy się że otwieramy je klikając kolejno na menu Gadu-Gadu oraz Ustawienia. Już w pierwszym oknie zauważamy opcję odpowiedzialną za autostart. Musimy wyczyścić zaznaczenie przy pozycji Uruchamiaj Gadu-Gadu przy starcie systemu.

  Po takiej operacji ta aplikacja nie będzie już więcej zwalniać procesu uruchamiania systemu. Jeżeli posiadasz inne programy w tray'u postępujesz z nimi w podobny sposób. Pamiętaj jednak aby nie wyłączyć zapory ogniowej oraz antywirusa.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Przyspieszanie systemu