Producenci OEM wydłużają start Windows 7 o 2 minuty

Producenci OEM wydłużają start Windows 7 o 2 minuty

 Monika Karcz
Monika Karcz
17:05
08.11.2009
8 komentarzy
5493 wyświetlenia
Szereg badań wykonanych przez serwis PC Pro wskazuje na to, iż większość dostępnych na rynku laptopów z systemem Windows 7 posiada preinstalowane dodatkowe, niejednokrotnie zbędne oprogramowanie, które wydłuża start systemu nawet o 2 minuty.

W testach porównano laptopy o tych samych parametrach i tych samych producentów – na jednych znajdowało się oprogramowanie dostarczane przez producenta, drugie z kolei zawierały jedynie system Windows 7. Wyniki okazały się zdumiewające. Określane mianem crapware'u oprogramowanie instalowane dodatkowo przez producentów przyczynia się do wydłużenia uruchamiania systemu Windows 7 do około dwóch minut. Najgorzej w tej kategorii wypadają produkty Acera i Sony, zawarte w nich dodatkowe oprogramowanie pobiera średnio 1 GB pamięci RAM oraz zajmuje 2,5 GB przestrzeni dyskowej. Nieco lepiej prezentują się wyniki laptopów takich producentów jak HP i Dell, najlepiej w tej kwestii wypada ASUS, Lenovo, Samsung i Toshiba. Najkorzystniej w testach PC Pro wypadają urządzenia Apple,zapewne ze względu na fakt, że producent nie zezwala na instalację oprogramowania firm trzecich. Uruchomienie na takim urządzeniu systemu Mac OS X trwa zaledwie 49 sekund. Dla porównania "czysty" Windows 7 ładuję się 37 sekund, czyli o 12 sekund szybciej niż popularne jabłuszka.

Serwis PC Pro dodaje również, że wielokrotnie instalowane dodatkowo oprogramowanie przyczynia się do wzrostu cen sprzętu i co więcej, w wielu przypadkach jest ono bezużyteczne, a ich deinstalacja jest wręcz niemożliwa. Niektórzy producenci laptopów jak Toshiba zapowiedzieli, iż nowe produkty pozbawione będą jakiegokolwiek crapware'u.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.electronista.com/articles/09/10/29/apps.on.win.7.pcs.still.slow.vs.apple/

Polecamy również w kategorii Windows 7

Komentarze

 • nortonex 18:28 08.11.2009

  I ta właśnie rzecz spowodowała, że wszyscy tak krytycznie podeszli do Windows Vista - który złym systemem nie był.

 • Paweł 19:08 08.11.2009

  Trafiłeś w sedno sprawy @nortonex

 • Petro 19:18 08.11.2009

  @nortonex, w moim odczuciu to nie to spowodowało, że Vista została przyjęta jak została... ja instalowałem Vistę na czysto na komputerze, który do najgorszych nie należał. Pamietam problemy z sieciami i woooolne kopiowanie plików [img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif[/img] Windows 7 już teraz bez żadnego SP prezentuje się w tej kwestii dużo lepiej.

 • Remi 23:02 08.11.2009

  A mnie rozbawił zwrot "niż popularne jabłuszka"... No co jak co, ale określanie ich mianem "popularne" to nadmiar kurtuazji :))

 • Rys45. 00:06 09.11.2009

  I o co taki krzyk?. Od 7 miesiecy uzywam Windows 7 i od 7 miesiecy komputer mi sie usypia, nie wylaczam. Moze raz po zalozeniu wszystkich programow robilem restart. Wiec nawet jak start bedzie 10 minut, to mi to nie przeszkadza.

 • Marucins 13:10 09.11.2009

  To ktos jeszcze przeinstalowue z partycji ratunkowej dawanej razem z notkiem?

 • Paweł 19:56 09.11.2009

  @Petro Owszem problem z wolnym wręcz ślamazarnym kopiowaniem plików istniał w Windows Vista ale w wersji RTM czyli premierowej finalnej, po wydaniu SP1 problem został rozwiązany. Ponadto drugi dodatek SP2 przyniósł dalsze usprawnienia. Oczywiście jakiś cudów nie stworzono ale dzięki temu z Vistą można normalnie i komfortowo pracować jak u mnie działa bez większych problemów . No ale to moje zdanie.

 • veel 13:01 07.03.2010

  <span>"Dla porównania "czysty" Windows 7 ładuję się 37 sekund, czyli o 12 sekund szybciej niż popularne jabłuszka."</span> <span>Czysty owszem. Ale juz po 2 tygodiach używania nawet bez instalacji dodatkowego oprogramowania bardzo spowalnia. Poza tym jakieś minimum programów jest potrzebne. MacOS je zapewnia, czysty windows nie. A po ich instalacji boot window trwa grubo ponad minutę. Popularne jabłuszka nie spowalniają się z czasem jak windows. </span>

Skomentuj

Autor