Problemy z procesorami Intela wymuszą restart maszyn wirtualnych Azure

Problemy z procesorami Intela wymuszą restart maszyn wirtualnych Azure

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
12:18
03.01.2018
0 komentarzy
1077 wyświetleń

Niewiele osób niepowiązanych ściśle ze światem IT zdaje sobie sprawę z pewnego faktu – z bezpieczeństwem komputera nierozerwalnie powiązany jest nie tylko system, lecz również wykorzystane w nim komponenty. Jak się okazuje, od dłuższego czasu w procesorach Intela występowała luka w zabezpieczeniach, która w pewnych warunkach mogła doprowadzić do wycieku tak krytycznych danych, jak chociażby hasła – oczywiście pod warunkiem, że atakujący znał się na rzeczy i miał odrobinę szczęścia. Dobra wiadomość jest taka, że naprawić to można poprzez wprowadzenie odpowiednich aktualizacji do systemu – zła natomiast, że konieczne będzie przy tym zrestartowanie komputera. Co przy tym istotne, obejmuje to również maszyny wirtualne, w tym również te, które znajdują się na platformie Azure.

Oficjalna wiadomość dotycząca zaistniałej sytuacji

Część z użytkowników Azure otrzymała już informację mailową od Microsoftu, w której znalazła się między innymi data rozpoczęcia prac konserwacyjnych, mających na celu wprowadzenie odpowiednich aktualizacji – 10 stycznia 2018 roku, o godzinie 00:00 czasu UTC. Azure rozpocznie wtedy automatyczne przeprowadzanie restartów maszyn wirtualnych, przez co mogą one być przez kilka minut niedostępne. Wspomniane łatanie można przyśpieszyć, przeprowadzając je ręcznie, przy czym również w tym przypadku konieczny będzie restart – daje to jednak możliwość wybrania czasu, kiedy ma nastąpić przymusowa przerwa techniczna.

Co istotne, wygląda na to, że obecnie tylko część użytkowników otrzymała ostrzeżenie mailowe o planowanym procesie. Nie wiadomo, z jakiego powodu – możliwe, że problem dotknął tylko niektórych maszyn wirtualnych, bądź też Microsoft zdecydował się przeprowadzić całą operację w kilku różnych terminach. Jakkolwiek by nie było, najlepiej stale mieć oko na kondycję swoich systemów znajdujących się na platformie Azure oraz uważnie śledzić skrzynkę pocztową by uniknąć ewentualnych niespodzianek.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/security-flaw-patch-for-intel-cpus-could-result-in-a-huge-performance-hit

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure

Komentarze

Skomentuj

Autor