Poważny błąd narzędzia chkdsk w Windows 7 RTM

Poważny błąd narzędzia chkdsk w Windows 7 RTM

 Monika Karcz
Monika Karcz
18:25
06.08.2009
5 komentarzy
5145 wyświetleń

Od ogłoszenia statusu RTM dla systemu Windows 7 minęło zaledwie kilka dni, a już udało się wykryć poważny błąd w komponencie systemowym chkdsk, odpowiedzialnym m.in. za wykrywanie badsectorów na dyskach twardych.

Mowa o sytuacji gdy narzędzie chkdsk zostanie wywołane z parametrem /R w odniesieniu do niesystemowej partycji. Powoduje ona wzrost pamięci fizycznej wykorzystywanej przez proces odpowiedzialny za to narzędzie nawet do ponad 90%. W rezultacie powodować to może niestabilną pracę systemu, a w skrajnych przypadkach, iż przestanie on odpowiadać na polecenia wydawane przez użytkownika.

Przedstawiciele Microsoftu w odpowiedzi na wykryty błąd tłumaczą, że nie spotkali się jeszcze z wspomnianą sytuacją. Dodają także, że sprawa jest badana i trwają testy, umożliwiające zidentyfikowanie tego błędu. Ich zdaniem fakt dużego zapotrzebowania na pamięć operacyjną przez program chkdsk nie powinna nikogo dziwić. Narzędzie z założenia ma jak najszybciej przebadać dysk w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów, wykorzystując niemalże całą dostępna pamięć (do użytku pozostawiając około 50 MB). Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną tego problemu nie jest sam w sobie komponent chkdsk, a sterownik do chipsetu płyty głównej. Wspomniana sytuacja dotyczy również najnowszego serwerowego systemu Windows 2008 R2.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/main/09/08/05/windows-7-rtm-contains-a-rather-nasty-chkdsk-bug

Polecamy również w kategorii Windows 7

Komentarze

 • gość 21:26 06.08.2009

  <p>poważny błąd to chyba był na serwerze bo wyczyściło wszystkie komentarze :D</p>

 • Krysban 15:23 07.08.2009

  <p>@gość - to nie błąd na serwerze. Na tym portalu to normalka. Tu musisz zachwalać firmę MS i ich produkty. W przeciwnym przypadku zostaniesz potraktowany jako wróg i skasowany. Polecam obiektywny portal ,,dobreprogramy.pl,,</p>

 • Daniel K. 19:23 07.08.2009

  <p>@gość, wskaż konkretną aktualność/artykuł, gdzie Twoim zdaniem zostały usunięte komentarze? </p>

 • skromny użytkownik Debiana 21:06 09.08.2009

  <p>Od dluższego czasu przeglądam ten portal, choć pracuję na alternatywnych systemach operacyjnych. Nie jestem szczególnym fanem Microsoftu. Ale muszę przyznać, że wszystkie moje komentarze (nieraz dość ostre) są publikowane. Koledzy nie bawią się w cenzorów. Zdarza się właśnie na DP że komentarze dziwnie "przepadają". Tu czegoś takiego nie zauważyłem.</p> <p>Portal przeznaczony dla użytkowników produktów MS i to bardzo dobrze. Kompletnie opisuje się produkty Microsoftu co szczególnie przydaje się początkującym użytkownikom.</p> <p>Kolego Krysban wyrastasz na ikonę sekty Linuksowej. Chyba nie masz nic ciekawszego do robienia jak dodawanie swoich cennych komentarzy.</p>

 • dan_rak 17:50 31.12.2009

  spotkałem sie z tym błędem mam qx6850 3 Gz 4Gb ramu w OCZ, i podczas sprawdznia partycji 200Gb zaczoł mi Windows 7 zaczol krzyczec iż brak pamięci operacyjnej i pojawiło sie okienko aby zakończyć program lub anuluj przeczekalem chkdsk pzreszdł zajeło mu to chyba z 1 godzine ale ten błąd istniej e nnie jest to mit!!!!!!!!!!

Skomentuj

Autor