Poważne zmiany w sposobie licencjonowania Windows 10

Poważne zmiany w sposobie licencjonowania Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/22/2015, 4:58 PM

Liczba odsłon: 4935

W miniony weekend Microsoft ogłosił, że kolejne buildy Windows 10: Insider Preview będą wymagały od testerów zalogowania na koncie Microsoft (niemniej jednak w przypadku finalnej wersji nie będzie to obligatoryjne). To jednak nie wszystko. Zaktualizowane oświadczenie o bezpłatnej migracji do Windows 10 wywołało niemałą burzę, jako że zaistniały nowe potencjalne sposoby na otrzymanie darmowej kopii systemu.

W czym rzecz? Uczestnicy programu Windows Insider otrzymają możliwość aktualizacji Windows 10: Insider Preview do pełnej wersji - tak samo jak użytkownicy Windows 7 i Windows 8.1 - 29 lipca tego roku. Oznacza to, że posiadanie oryginalnego klucza nie będzie już koniecznością. Wystarczy pobrać Windows 10 w formie obrazu ISO (np. build 10130), dokonać czystej instalacji, a następnie zaktualizować do pełnej wersji po 29 lipca i... mamy już darmowy Windows 10. Gdy dokładnie przeczytamy oświadczenie Microsoftu, możemy dojść do interesujących wniosków. W poście czytamy: "warto podkreślić, że jedynie osoby korzystające z legalnego Windows 7 lub Windows 8 mogą dokonać aktualizacji do Windows 10 w ramach oferty bezpłatnej aktualizacji". Jednocześnie nie padło ani jedno zdanie, dotyczące sposobu, w jaki firma zamierza zweryfikować (o ile w ogóle zamierza!), czy Insiderzy w programie Windows 10 posiadają legalne kopie Windows 7 lub Windows 8.1.

Windows 10

Jak wynika z historii edycji posta Microsoft usunął następujące kwestie: "O ile uruchamiacie build Insider Preview i połączycie go z MSA [konto Microsoft], użytego do rejestracji, otrzymacie finalną wersję Windows 10, która pozostanie aktywowana. Gdy pomyślnie zainstalujecie ten build i aktywujecie go, będziecie mogli dokonać czystej instalacji na tym PC z finalnego nośnika, jeśli chcecie zacząć od nowa". Może to oznaczać, że także użytkownicy Windows XP czy Visty, posiadający Windows 10: Insider Preview, zainstalowany na drugiej partycji lub maszynie wirtualnej, mogą zaktualizować ów system do pełnej wersji. Kruczek w warunkach licencji, świadoma decyzja Microsoftu czy też piractwo - trudno jednoznacznie scharakteryzować ten scenariusz. Wydaje się jednak, że Microsoft wyraził się jasno, pisząc o Windows 7 i Windows 8.1. Sęk w tym, że nie jest znany sposób weryfikacji licencji w przypadku upgrade'u z poziomu Windows 10: Insider Preview.

Dla użytkowników oznaczałoby to opcję zalegalizowania systemu bez konieczności uprzedniego posiadania legalnej licencji jakiejkolwiek wersji Windows. Microsoft z kolei może liczyć na sporą bazę użytkowników, przyciągniętych darmową ofertą.

Aktualizacja 23.06.2015, 1:11 AM:
Microsoft w kolejnej aktualizacji posta zdaje się rozwiewać wszelkie wątpliwości: "Nie jest to sposób, by otrzymać licencję [Windows 10] dla systemów Windows XP lub Windows Vista. Jeśli wasz system zostanie zaktualizowany z poziomu oryginalnego Windows 7 lub Windows 8.1, licencja pozostanie aktywna. Jeśli nie, będzie wymagany powrót do poprzedniej wersji systemu lub nabycie nowej licencji Windows 10. Jeśli nie powrócicie [do wcześniejszego systemu] lub nie nabędziecie nowej licencji, cykl życia builda ostatecznie wygaśnie".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia