Popularny komunikator ToTok okazał się rządowym narzędziem szpiegowskim

Popularny komunikator ToTok okazał się rządowym narzędziem szpiegowskim

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/23/2019, 8:12 PM

Liczba odsłon: 1436

W tym roku wzrost popularności zaliczyła aplikacja ToTok, stosunkowo znany komunikator z milionami użytkowników w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie korzystanie z WhatsAppa czy Skype'a podlega ograniczeniom. Okazuje się jednak, że ToTok może być czymś więcej niż aplikacją do czatowania. Jak wynika z raportu The New York Times, aplikacja jest w rzeczywistości rządowym narzędziem szpiegowskim, służącym do śledzenia i gromadzenia danych osobowych milionów użytkowników do celów wywiadowczych.

Aplikacja została uruchomiona na początku tego roku i stała się popularna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z powodu zakazu nałożonego na popularne komunikatory. Działa w nich wprawdzie czat tekstowy, ale na VoIP nałożona jest blokada. Tutaj na scenę wkroczył ToTok. Wydawało się, że to świetna alternatywa. Aplikacja oferowała bezpłatne połączenia głosowe i wideo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i stała się popularna wśród tamtejszych mieszkańców. Wkrótce rozprzestrzeniła się również na inne kraje, takie jak USA i Wielka Brytania.

The New York Times cytuje informacje zakwalifikowane jako tajne, pochodzące od służb wywiadu USA, a także przedstawia własną analizę. Według badacza zabezpieczeń, Patricka Wardle'a, korzystając z aplikacji do udostępniania zdjęć, filmów, a nawet swojej lokalizacji, użytkownicy sami dzielili się informacjami bezpośrednio z wywiadem Emiratów. Nie musisz hakować ludzi, aby ich szpiegować, jeżeli możesz ich skłonić do pobrania aplikacji na telefon — twierdzi badacz.

NYT poinformował też, że firma macierzysta ToTok, Breej Holding, najprawdopodobniej jest firmą fasadową (tzw. shell company) DarkMatter z siedzibą w Abu Zabi. Aplikacja jest podobno także połączona z firmą Pax AI, zajmującą się wydobywaniem danych (data mining) i dzielącą swoje biura z agencją wywiadu ZEA. Żadna z firm wymienionych w raporcie ani rząd Emiratów nie skomentowali sprawy, ale zarówno Google, jak i Apple zdjęły aplikację ze swoich sklepów. Jeśli macie ToTok na swoich telefonach, zaleca się usunięcie aplikacji z urządzenia.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia