Poprawione ustawienia prywatności w Windows 10 spotkały się z dobrym przyjęciem

Poprawione ustawienia prywatności w Windows 10 spotkały się z dobrym przyjęciem

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:35
07.08.2017
0 komentarzy
1813 wyświetlenia

Gdy na rynek wchodził Windows 10, niektórzy użytkownicy zaczęli wyrażać obawy o swoją prywatność. Wiąże się to choćby ze zbieraniem danych telemetrycznych. Chociaż funkcje te można wyłączyć, wielu użytkowników i krytyków po prostu omija Dziesiątkę szerokim łukiem. W zeszłym roku w sprawie telemetrii zainterweniował nawet francuski urząd odpowiedzialny za ochronę danych osobowych, CNIL. Oczekiwane zmiany jednak nadeszły, a Microsoft chwali się ich dobrym przyjęciem.

Największy przełom nastąpił na początku roku, gdy do Windows 10 wprowadzono nowe ustawienia prywatności oferujące użytkownikom większa kontrolę i czytelniejsze informacje. Ustawienia te można skonfigurować jeszcze przed pierwszym uruchomieniem systemu (OOBE) oraz na specjalnym portalu z ustawieniami konta Microsoft. W rezultacie CNIL, który wcześniej podawał w wątpliwość zgodność Windows 10 z francuskim prawem, odnotował zmniejszenie rozmiarów pobieranych danych telemetrycznych o blisko połowę. Zmiany na plus podsumował też Microsoft, który napisał, że "Wasz feedback pomaga kształtować prywatność w Windows".

Prywatność w Windows 10

W dzisiejszym poście na blogu Windows Microsoft odnosi się do wprowadzonych w kwietniu zmian, które w Windows 10 Creators Update dają użytkownikowi większą kontrolę nad prywatnością: "Poprawki te obejmują informacje o produkcie, aktualizację oświadczenia o prywatności Microsoftu i publikowanie większej ilości informacji o danych diagnostycznych, które zbieramy. Od tego czasu feedback, który otrzymujemy na temat Creators Update, był pozytywny. To dla nas świetne wiadomości, bo to, co od was słyszymy, bezpośrednio wpływa na poprawki, które wprowadzamy". Mimo iż telemetria (zwana też "danymi diagnostycznymi i danymi użycia") często wzbudza podejrzenia, według Microsoft aż 71% użytkowników Windows 10 wybiera wysyłanie pełnych danych urządzenia, przy czym firma cytuje feedback chwalący "ustawienia prywatności dodane do czystych instalacji".

Microsoft wspomina też o przeglądarkowym portalu (na zrzucie ekranu powyżej), gdzie możemy skonfigurować ustawienia prywatności dla konta Microsoft i - co za tym idzie - także dla systemu Windows 10. Według firmy z sekcji ustawień prywatności na portalu skorzystały już ponad 23 miliony osób. Dowiadujemy się również, że Windows 10 jest zgodny z Ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (GDPR), które w krajach Unii Europejskiej wejdzie w życie w 2018 roku. GDPR dotyczy w gruncie rzeczy ochrony i poszanowania dla prawa do prywatności osobistej, do których Microsoft się oczywiście zobowiązuje.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2017/08/07/feedback-helping-shape-windows-privacy/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor