Poglądowy Windows 10 na razie tylko dla wybranych modeli smartfonów?

Poglądowy Windows 10 na razie tylko dla wybranych modeli smartfonów?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:20
10.02.2015
0 komentarzy
2550 wyświetleń

Windows 10 dla smartfonów w prawie finalnej wersji jest już testowany przez Microsoft i zamknięte grono partnerów. To już więc kwestia tygodni lub nawet dni, nim pierwsza publiczna beta systemu zostanie udostępniona Windows Insiderom. Tu pojawia się pytanie, które smartfony z Windows Phone 8.1 zdołają ją przyjąć? Naszą niepewność rozwiał nieco wiceprezes działu systemów operacyjnych w Microsoft, Joe Belfiore.

Windows 10 na pewno zawita na najlepiej sprzedającym się Windows Phonie w historii - Lumii 520. Belfiore ogłosił na Twitterze: "Hej wszyscy: pracujemy nad Win10 dla 512 MB, wliczając w to model 520. Naszą ambicją jest uczynienie #Win10 dostępnym dla tych urządzeń, jednak funkcjonalności mogą się różnić".

Jest już więc jasne, że uruchomimy Windows 10 na urządzeniach wyposażonych w mniej niż 1 GB pamięci RAM. To dobra wiadomość dla posiadaczy niskobudżetowych smartfonów. Jakie ograniczenia miał na myśli Belfiore? Tego jeszcze nie ustalono. Część 'zasobożernych' funkcjonalności Windows 10 może zostać w słabszych urządzeniach wyłączona lub ograniczona. CVP działu systemów operacyjnych w Microsoft zapowiada także, że nie wszystkie smartfony otrzymają dostęp do nowego systemu w tym samym czasie:

"Różnić się może także czas [wydania systemu] dla poszczególnych telefonów. Gdy po raz pierwszy uruchomimy program insider, będzie on dostępny dla pewnego zbioru telefonów. Reszta dołączy później" - pisze Belfiore. Jest to spora zmiana w stosunku do poglądowych wersji WP. Kompilacje z serii Windows Phone Developer Previews trafiały bowiem do wszystkich urządzeń równocześnie. Pozostaje jeszcze kwestia daty wypuszczenia pierwszej kompilacji beta:

"Jesteśmy na dobrej drodze, by build Insider zadebiutował 'w lutym', jak mówił Terry podczas eventu 21 stycznia. Musimy jednak najpierw ukończyć wewnętrzne testy, nie poddawajcie się!" - tweetuje Belfiore. Data pierwszej publikacji mobilnego Windows 10 stoi więc nadal pod znakiem zapytania. Microsoft z pewnością chciałby dotrzymać słowa danego podczas konferencji Windows 10: The next chapter. Niemniej firma zastrzega, że pomyślne ukończenie wewnętrznych testów będzie tu sprawą kluczową.

Jak twierdzą anonimowe źródła, część testerów, która otrzymała kopię buildów 12492 / 12493, nie była w stanie jej poprawnie zainstalować na swoich smartfonach. Można więc przypuszczać, że Windows 10 nie osiągnął jeszcze zadowalającego poziomu kompatybilności z szeroką gamą urządzeń. Dlatego też lepszym rozwiązaniem wydaje się usunięcie tego problemu jeszcze wewnątrz firmy, niż danie tysiącom Insiderów powodu do narzekań...


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-only-a-subset-of-phones-will-get-the-windows-10-mobile-preview-at-launch

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor