Po instalacji poprawki KB4055892 procesory Athlon trafiają w pętle bootowania

Po instalacji poprawki KB4055892 procesory Athlon trafiają w pętle bootowania

 A. Labuda /  K. Sulikowski
A. Labuda / K. Sulikowski
10:14
09.01.2018
0 komentarzy
1102 wyświetlenia

Najistotniejszą informacją w ostatnich dniach była bez wątpienia ta dotycząca luki w zabezpieczeniach procesorów Intela. Oczywiście Microsoft zareagował na to bardzo szybko, wypuszczając aktualizację mającą naprawić sytuację (KB4056892) – niestety okazało się, że jest w stanie sama w sobie wyrządzić sporo szkód. Mowa tu o problemach, których doświadczyli użytkownicy starszych komputerów bazujących na układach AMD. Trafili oni na tak zwaną pętle bootowania, czyli sytuację w której system Windows 10 po prostu nie był w stanie się uruchomić. O zaistniałej sytuacji informowaliśmy już na łamach naszego portalu, teraz pojawiły się jednak dodatkowe szczegóły.

Procesory Athlon narażone na błędy

Jak wynika z raportów nadesłanych przez użytkowników, wspomniane problemy dotknęły w znacznej mierze użytkowników starszych (i swego czasu wyjątkowo popularnych) procesorów AMD z rodziny Athlon. Nie tylko nie mogli oni wprowadzić poprawnie aktualizacji, lecz podczas próby wgrania odpowiednich poprawek nie tworzyły się odpowiednie wpisy rejestru – to zaś skutkowało brakiem możliwości przywrócenia systemu do stanu sprzed całego procesu. Jak łatwo się domyślić, pętla bootowania okazała się dla wielu problemem nie do przeskoczenia – zwłaszcza, jeśli błędy dotyczyły ich jedynego komputera. Microsoft świadom jest zaistniałej sytuacji i cały czas pracuje nad stosownymi poprawkami, nie wiadomo jednak ile jeszcze potrwa nim trafią one do użytkowników.

Sytuacja ta po raz kolejny pokazuje, w jaki sposób gigant z Redmond odnosi się do dwóch najważniejszych twórców procesorów – Intel jest w oczywisty sposób faworyzowany. O ile jednak fani AMD mogą poczuć się nieco pokrzywdzeni, o tyle zachowanie Microsoftu ma to całkiem sensowne podwaliny. W końcu większość spośród komputerów wykorzystywanych obecnie korzysta z układów Intela, AMD zaś dopiero powraca z otchłani zapomnienia dzięki swoim procesorom z serii Ryzen…

Aktualizacja 09.01.2017, 17:30
Microsoft tymczasowo zablokował łatki AMD. Jak wyjaśnia rzecznik firmy: "Klienci Microsoft raportowali, że niektóre urządzenia AMD wchodzą w niebootowalny stan po zainstalowaniu ostatnich aktualizacji bezpieczeństwa dla systemu operacyjnego Windows. Po zbadaniu sprawy Microsoft ustalił, że niektóre chipsety AMD nie są dostosowane do dokumentacji wcześniej dostarczonej Microsoftowi, by rozwijał systemowe zabezpieczenia przeciwko podatnościom w chipsetach, znanych jako Spectre i Meltdown".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowscentral.com/microsofts-spectre-patch-appears-be-causing-boot-issues-amd-athlon-pcs

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor