Po dekadzie z Linuksem władze Monachium chcą wrócić do Windowsa

Po dekadzie z Linuksem władze Monachium chcą wrócić do Windowsa

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/14/2017, 1:38 PM

Liczba odsłon: 2199

W roku 2003 stolica Bawarii zdecydowała się wymienić Windowsa na rozwiązanie otwartoźródłowe, powołując do życia system o nazwie LiMux (Linux + München). Przenosiny 15 tysięcy maszyn zajęły blisko 6 lat i kosztowały miasto ponad 30 mln euro. Kolejna zmiana nastąpiła w 2014 roku, kiedy nowy burmistrz wyraził chęć powrotu do "Okienek". W przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy na ten temat. Jakie padną argumenty?

Burmistrz Monachium opublikował w zeszłym roku raport uwzględniający opinie konsultantów (w tym Accenture), gdzie dowodzi, że użytkownicy będą lepiej wyposażeni, gdy skorzystają z opcji użytkowania Windows 10 i Office. Ruch został skrytykowany, jako że Accenture jest partnerem Microsoftu. Matthias Kirschner, szef Free Software Foundation Europe (FSFE), skomentował: "Burmistrz jest przeciwnikiem wolnego oprogramowania od samego początku. Gdy został wybrany, chlubił się tym, że Microsoft przenosi swoje biuro do Monachium". Kirschner dodaje, że problemem nie było oprogramowanie samo w sobie, ale kiepskie zarządzanie prowadzące do "sporego niezadowolenia z oprogramowania w starych wersjach i braku uaktualnień spowodowanych problemami z organizacją". Zespół, który wyszedł z propozycją Windowsa, zaznacza z kolei, że użytkownicy (przynajmniej przez określony czas) będą mogli wybrać OS, który im odpowiada, przez co problemu nie powinno się sprowadzać do ideologicznej batalii.

Jak mówi Anne Hübner, rzeczniczka IT komitetu: "Większość struktury serwerowej pozostanie w takim stanie, jak dzisiaj. LibreOffice może być nadal używany, ale pozwolimy naszym pracownikom używać produktów Microsoft, jeśli sobie tego życzą. Nie uważam, by dyskusja na temat całej tej [dychotomii] LiMux-Microsoft powinna być kierowana ideologicznie nacechowanymi emocjami. W przyszłości będzie używany ten produkt, który okaże się najlepiej pasować do naszych zainteresowań. Sporo czasu zajmie sprawdzenie, co jest najlepsze, ale także i owo najlepsze może zmienić się z upływem czasu, jako że branża cyfrowa i wymagania użytkowników szybko się zmieniają". Powrót do Windowsa - jeśli się powiedzie - ma być ukończony do 2020 roku.

Choć istnieje możliwość ujednolicenia miejskich komputerów pod wspólnym mianownikiem Windows 10, raport Accenture wskazuje m.in. na potrzebę przejścia na niezależne od platformy aplikacje w modelu webowym czy streamowanym. Debata nad propozycją będzie miała miejsce w przyszłym tygodniu. Jak potoczą się dalsze losy Monachium? O tym z pewnością napiszemy jeszcze na łamach CentrumXP.