Platforma .NET ma już 15 lat

Platforma .NET ma już 15 lat

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:21
14.02.2017
0 komentarzy
1096 wyświetleń

Niedawno świętowaliśmy 20 urodziny Visual Studio, tymczasem Microsoft przypomina o kolejnym jubileuszu - 15 urodzinach .NET. Pierwsza wersja platformy ukazała się światu 13 lutego 2002 r., stanowiąc część Visual Studio.NET. Już od początku istnienia platforma .NET pozwalała deweloperom szybko budować i rozwijać zaawansowane aplikacje, zaczynając od aplikacji desktopowych i serwerowych.

Na osi czasu .NET należy oczywiście zaznaczyć też debiut ASP.NET jako nową generację Active Server Pages oraz oczywiście nowy język programowania C#. "Z biegiem lat .NET i jego ekosystem dorosły i rozrosły się, by odpowiadać na potrzeby wszystkich typów deweloperów i platform. Gdy zmieniał się krajobraz technologiczny, zmiany stawały się też udziałem .NET. Za pomocą .NET możecie budować wszystko, wliczając w to wieloplatformowe apki webowe, usługi w chmurze, aplikacje na urządzenia mobilne, gry i wiele, wiele więcej. Mamy też żywą społeczność open-source, do której możecie się przyłączyć pod kątem .NET" - podsumowuje .NET Team.

W zeszłym roku Microsoft otworzył kod źródłowy .NET Core, wliczając w to środowisko uruchomieniowe i biblioteki frameworka. Wraz z wydaniem Visual Studio 2017 7 marca tego roku oraz 20 urodzinami VS, narzędzia .NET Core przejdą do wersji 1.0. Tego samego dnia odbędzie się keynote i panele z pytaniami i odpowiedziami na żywo. Nim będziemy świętować i relacjonować dla Was - czytelników CentrumXP - najważniejsze doniesienia z jubileuszowych webcastów, zachęcamy do obejrzenia wywiadu z Andersem Hejlsbergiem, ojcem języka C#, który dzieli się historiami związanymi z .NET, open source i nie tylko.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2017/02/13/happy-15th-birthday-net/

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET

Komentarze

Skomentuj

Autor