PhonePad, czyli Microsoft z nowym patentem na synchronizację

PhonePad, czyli Microsoft z nowym patentem na synchronizację

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/23/2016, 5:16 PM

Liczba odsłon: 2532

Interfejs Continuum jest jedną z ciekawszych funkcji Windows 10 Mobile, ale i jedną z najbardziej niedostępnych. Wiąże się to z dość wysokimi wymaganiami sprzętowymi, którym nie mogą sprostać telefony z niższych półek. Już jakiś czas temu pojawiły się doniesienia o pracach nad zmniejszeniem lub obejściem wymagań interfejsu. Niedawno zatwierdzony patent Microsoftu może być pierwszym krokiem w tę stronę.

Patent zarejestrowany pod nazwą PhonePad dotyczy sposobu synchronizacji czy też połączenia różnych urządzeń, by w rezultacie prezentować treści z jednego na ekranie drugiego. Opis patentu wyjaśnia, że na świecie istnieje wiele typów CPU, a także urządzeń różnych kształtów i wielkości. Jednocześnie kategorie urządzeń stały się rozmyte. Nowe urządzenia są bardziej zintegrowane i posiadają wspólne elementy, odpowiedzialne za te same funkcje. Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze przesyłanie treści pomiędzy nimi.

PhonePad

Jak czytamy w opisie, "Możliwe jest synchronizowanie zawartości jednego urządzenia (np. telefonu) z zawartością innego (np. tabletu), ale synchronizacja konsumuje czas, energię, przepustowość komunikacyjną i zasoby komputera. Rozpatrzmy przykład użytkownika, który czyta książkę na tablecie, dochodzi do pewnego momentu i przestaje. Użytkownik może wziąć [następnie] telefon i nie czytać już tej samej książki".

Treść patentu może wydawać się nieco enigmatyczna i zagmatwana. Microsoft stara się prawdopodobnie osiągnąć kompromis między zasobożerną synchronizacją danych i oszczędnością owych zasobów. Dzięki PhonePad możliwe byłoby choćby wydajniejsze obsługiwanie większych urządzeń z poziomu tych mniejszych, na przykład wielkiego ekranu Surface Hub z poziomu niskobudżetowego smartfona Lumia. Patent ma więc dotyczyć wynalazku, który rozwiązałby problem z wysokimi wymaganiami, właściwymi dla interfejsów pokroju Continuum.

PhonePad jest aktualnie jedynie nazwą patentu/projektu, co nie musi oznaczać, że pojawi się produkt o takiej samej nazwie. Możemy się jednak spodziewać urządzenia, protokołu, aplikacji bądź nawet całego rozwiązania, które opierałoby się na opatentowanych założeniach. Pełen opis PhonePad znajdziemy na stronie PatentScope.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia