PC z procesorami Skylake także dla Windows 7 i Windows 8.1

PC z procesorami Skylake także dla Windows 7 i Windows 8.1

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/12/2016, 1:24 PM

Liczba odsłon: 3154

Czasem bywa tak, że sprzęt warunkuje oprogramowanie, a oprogramowanie warunkuje sprzęt. Czasem bywa też tak, że sytuacja ta jest sztucznie wymuszona przez producenta. Tak miało być i tym razem, kiedy w styczniu Microsoft zapowiedział, że niektóre nowe układy od AMD, Intel i Qualcomm będą wspierane tylko przez Windows 10. Brak wsparcia dla nowych procesorów ze strony Windows 8, Windows 7 i wcześniejszych wydań systemu spotkał się (jak nietrudno było przewidzieć) z lawiną krytyki. Microsoft postanowił więc... wycofać się z trefnego pomysłu i usunąć zbędne ograniczenia.

O tym, że nie był to - delikatnie mówiąc - najlepszy pomysł, zdaje się przemawiać fakt, iż użytkownicy zagrożonych systemów stanowią lwią część wszystkich użytkowników Windows. Przypomnijmy jednak, czego dokładnie dotyczyła sytuacja. W styczniu tego roku Microsoft ogłosił, że nowe generacje procesorów "będą wymagać wsparcia najbardziej aktualnej wersji Windows. Pozwala nam to skupić się na głębokiej integracji Windows i procesorów, osiągając równocześnie maksymalną niezawodność i kompatybilność z poprzednimi generacjami platformy i układów. Przykładowo, Windows 10 będzie jedyną wspieraną platformą Windows w nadchodzących układach "Kaby Lake" Intela, "8996" Qualcomm i "Bristol Ridge" AMD"". Innymi słowy, niektóre układy miały nie otrzymać wsparcia technicznego Microsoftu dla systemów (z małymi wyjątkami) starszych od Windows 10.

Windows

Być może należy tu wyjaśnić, że nie chodzi tyle o brak możliwości uruchamiania starszych systemów Windows na wspomnianych procesorach, co o brak dalszych aktualizacji bezpieczeństwa po upływie wyznaczonej daty. Microsoft zapowiedział bowiem, że po 17 lipca 2017 r. użytkownicy otrzymają zestaw krytycznych aktualizacji. Następnie firma okres ten przedłużyła o rok, ale i z tego się wycofała. W rezultacie wszystkie PC z układami Intel Skylake będą normalnie wspierane w Windows 7 i Windows 8.1. Rozszerzone wsparcie dla Windows 7 kończy się 14 stycznia 2020 r., zaś w przypadku 8.1 - 10 stycznia 2023 r. Dopiero z upływem tych terminów użytkownicy (niezależnie od modelu procesora) przestaną otrzymywać dalsze aktualizacje, podobnie jak ma to miejsce w innych systemach, w których wygasa wsparcie. By sytuację wyklarować, Microsoft wystosował oświadczenie w kilku punktach:

  • Windows 7 obecnie znajduje się w [cyklu] wsparcia rozszerzonego, a zakończy się ono 14 stycznia 2020 r., zaś wsparcie dla Windows 8.1 wygaśnie 10 stycznia 2023 r.
  • 6 generacja urządzeń Intel Core z Windows 7 i Windows 8.1 będzie wspierana włącznie ze wszystkimi aktualizacjami bezpieczeństwa do końca okresu wsparcia Windows 7 i Windows 8.1.
  • Zmiana ta stała się możliwa dzięki silnemu partnerstwu z naszymi partnerami OEM i firmą Intel, która będzie przeprowadzać testy dotyczące bezpieczeństwa aktualizacji oraz rozszerzy testy 6 generacji Intel Core z systemami Windows 7 i Windows 8.1 do końca trwania ich wsparcia.
  • Jak wcześniej zapowiadano, przyszłe platformy krzemowe - wliczając w to 7 generację Intel Core (Kaby Lake) oraz 7 generację procesorów AMD (np. Bristol Ridge) - będą wspierać tylko Windows 10, zaś wszystkie przyszłe wydania krzemowe będą wymagać najnowszej wersji Windows 10.

Warto zauważyć, że oferta wsparcia dotyczy tylko układów szóstej generacji. Począwszy od generacji siódmej, do poprawnego funkcjonowania systemu (czytaj - otrzymywania aktualizacji bezpieczeństwa) wymagany będzie już Windows 10. To jednak nie stanowi większego problemu. Dlaczego? Mamy kilka hipotez. Po pierwsze, układy te będą zoptymalizowane pod kątem nowego systemu, a system będzie najlepiej wykorzystywał ich możliwości. Po drugie, większość nowych urządzeń z układami 7 generacji będzie dostarczana z preinstalowanym Windows 10. Po trzecie, mówimy o układach next-genowych, które przez najbliższe lata będą poza kręgiem zainteresowań przeciętnego użytkownika PC - można więc liczyć, że nim podbiją serca konsumentów, Windows 7 i Windows 8.1 utracą już swoje własne wsparcie. Wreszcie po czwarte, najnowsze generacje procesorów to w dużej mierze domena zapalonych graczy - a ci w większości przeszli już na Windows 10, o czym dobitnie świadczą statystyki Steam, którego blisko 50% użytkowników loguje się z Windows 10.

Więcej informacji o setkach predefiniowanych zestawów PC z architekturą Skylake i oferowanym wsparciu ze strony Windows 7 i Windows 8.1 znajdziecie też w artykule Komputery z procesorami Skylake obsługiwane w systemach Windows 7 i Windows 8.1 na stronie Microsoft.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia